Beagle Köpek Türü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Beagle Köpek Türü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Beagle özellikleri nelerdr? Hangi eğitimler verilmeli? Bakımı yapılırken nelere dikkat edilmeli? Kökeni nedir, hangi ırklardan türemiştir?Beagle sadece mükemmel bir av köpeği ve sadık bir arkadaş değil, aynı zamanda mutlu, eğlenceli ve şefkatlidir. Gruplar halinde avlanmak için yetiştirildiler, bu yüzden sadeliği paylaşıyorlar. Beagle köpekleri, dünyadaki en popüler ve tanınmış köpek ırklarından biridir. Beagle'lar aktif, neşeli, iyimser köpeklerdir, ancak aynı zamanda inatçı olma eğiliminde de olabilirler. Ancak aktif aileler için ideal bir cins olabilir. Bu cinsin komik davranışı, onu çocuklu aileler için harika bir seçim yapar, ancak tüm köpeklerin cinsi ne olursa olsun çocuklarla iyi geçinemeyeceğini unutmayın.

sahilde cool duran beagle kopek turu

Beagle köpek türü, küçük ve sağlam olması nedeniyle bakımı kolay bir köpek olarak kabul edilir, köpek siyah ve kahverengi, turuncu ve beyaz olmak üzere çeşitli renklerde ve genellikle üç renkte olur. Bu köpeklerin kürkü orta uzunlukta sert ve pürüzsüzdür, nadiren saç kesimi gerektirir. Köpeğin kafatası geniş ve başı yuvarlak, kulakları uzun ve yüzüne yakın sarkık, hareketleriyle ve masum yüz ifadesi onu çok ünlü kılmıştır.

Günümüzde, gelişmiş bir çevrede ve neredeyse avlanmayan bir kültürde, av köpeği esas olarak bir evcil hayvan ve bir araştırma köpeği olarak kullanılmaktadır. Koku alma duyusu, bulması istenen maddelerin hızlı bir şekilde bulunmasına katkıda bulunur. Aranan kişileri arama, uyuşturucu arama ve daha fazlası işlevlerini yerine getirir ve limanlar, havaalanları ve sınır geçişleri gibi yerlerde konuşlandırılır. Diğer devriye köpeklerine göre avantajı, küçük boyutu, hoş dogası ve tehditkar olmayan görünümüdür.

Beagle Türü Hakkında Kısa Bilgi

 • Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl
 • Mizaç: Cana Yakın, Heyecanlı, Zeki, Kararlı, Sakin, Nazik
 • Renkler: Limon ve Beyaz, White & Tan, Üç Renk, Chocolate Tri, Kahverengi ve Beyaz, Turuncu ve Beyaz, Kırmızı ve Beyaz
 • Boy: Erkek: 36-41 cm, Dişi: 33-38 cm
 • Kilo: Erkek: 10-11 kg, Dişi: 9-10 kg

Beagle Türünün Özellikleri

Beagle'ın boyutu orta ve hatta bazen küçuktür, bu da çeşitli kullanımlarında kompakt olmasına izin veren bir gerçektir. Sabit bir renkte değildir ve her türlü karışık renkte görünebilir - kahverengi, beyaz, siyah ve daha fazlası. Genelde kahverengi-siyah-beyaz kombinasyonları veya iki rengin belirli kombinasyonlarında olur. Nadiren tamamen beyaz tazı köpekleri de vardır. Kürk nispeten serttir ve orta uzunluktadır. Bacaklar güçlü ve kulaklar uzun, eğimli ve eğimlidir. Tazı kuyruğunun ucu beyazdır ve gözleri iri ve görenleri büyüleyen bir görünüme sahiptir. Boyu 33 cm ile 40 cm arasında değişmekte olup, ağırlığı ortalama 9-11 kg civarındadır.

cicekler icinde kosusturan beagle

Beagle köpekleri çok zeki ve çok mutlu, nazik, yaşam sevinci dolu, meraklı ve tatlı, onlara ilgi ve sevgi veren herkesle bağlantı kurabilirler. Beagle cinsi köpek özellikleri bakımından küçük çocukları ve her yaştan yetişkinleri olan aileler için çok sosyal ve mükemmel bir köpek olduklarından da söz etmek gerekir. Genellikle diğer köpeklerle iyi geçinirler ancak diğer evcil hayvanlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Beagle köpek türü diğer hayvanlara karşı çok şüpheci ve anti-sosyaldir.

beagle kopek turu

Beagle köpekleri çok sosyal oldukları için uzun süre yalnız bırakılmayı sevmezler ve bu nedenle yıkıcı ve nevrotik olabilirler. Bu gibi durumlarda, onları başka bir beagle köpeğiyle büyütmek en iyisidir. Köpeklerin yüksek ulumaları komşuları ve aile üyelerini rahatsız edebilir ve bu nedenle erken yaşlardan itibaren daha az havlaması için evcilleştirilmelidir. Bu köpeklerin sesleri izlemek için doğal bir içgüdüleri vardır ve tasmalarına bağlı değillerse uzun mesafelerde dolaşabilirler. Bunları düzenli olarak izlemek önemlidir.

Beagle Köpek Türünün Kökeni

Beagle, tazılar grubuna aittir ve av köpeklerinin ırklarndan gelir. Cinsin varlığının en eski kanıtı 1475 yılına aittir. Bugün bilindiği üzere beagle, 1830'da Britanya'da güneyden gelen av köpekleriyle bir tür kuzey av köpeği kombinasyonundan geliştirilmiştir. 1873'te beagle resmi bir cins olarak kabul edildi ve 1890'da türünün ilk beagle yetiştiricileri kulübü İngiltere'de açıldı. İngiltere'den yerleşimciler geldikten sonra Kuzey Amerika'da bir beagle türü geliştirildi.

Beagle Köpek Türünün Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Beagle ırkı, çabuk iyileşebilen sağlam bir cins olarak kabul edilir, dikkat etmeniz gereken bir takım sağlık sorunları vardır, örneğin: kalça displazisi, ön bacakları dejeneratif hastalık, sırt problemleri, epilepsi, kalp hastalığı ve göz problemleri. Beagle köpekleri, tüylerini güçlü bir fırçayla fırçalamalı, tırnaklarını temiz tutmalı ve enfeksiyon belirtisi olmadığından emin olmak için düzenli olarak veteriner muayenesinden geçmelidir, banyoları yumuşak bir sabunla yapılmalıdır.

tren raylarinda duran siyah tasmali yetiskin beagle

Egzersiz: Beagle hakkında değilinilmesi gereken en büyük şey yüksek miktarda enerjiye sahip olmaları ve çok fazla egzersize ihtiyaç duymalarıdır. Küçük, çitle çevrili bir avlu onlar için çok uygun olacaktır, ayrıca sabahin erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde günlük yürüyüşe ihtiyaçları vardır. Köpekle koşmak, onları aktif tutmanın harika bir yoludur. Beagle köpekleri parklarda yeni alanları keşfetmekten hoşlanırlar, her zaman uyaranlara ihtiyaç duyarlar çünkü doğaları gereği meraklıdırlar, davranışları gözetimsiz bırakılırsa ve uygun uyaranlar olmadan yıkıcı hale gelebilir.

kirmizi tasmali yetiskin beagle

Beagle Köpeklerinin Eğitimi

Bu köpekler eğitimlere yatkın olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde eğitilebilirler ve belirlenmiş hedeflerle yoğun eğitim onlar için iyi sonuç verecektir. Beagle yavruları 6-8 hafta kadar erken eğitilebilir ve bu yaşlarda farklı eğitim türlerine kolayca adapte olurlar. Dikkat süreleri kısa olduğu için eğitim yaklaşık 10-15 dakika sürmeli ve günde iki ila üç defadan fazla olmamalıdır. Beagle köpekleri düzenli olarak olumlu geri bildirimlere ve büyük bir sevgiye ihtiyaç duyar, Beagle cinslerini ortalama bir kişi tarafından eğitmek zor değildir, ancak bu sabır, azim ve sık sık eğitim gerektirir. Diğer köpeklerle sosyalleşme sürecinden geçmeleri önemlidir ve olumlu davranışları olabildiğince erken öğrenmeleri önemlidir, genellikle egzersiz, olumlu pekştirme ve bol şefkat içeren eğitime iyi yanıt verirler.

ormanda koku alan beagle kopek

Beagle Köpek Türünün Bakımı Nasıl Yapılmalı

İlk olarak, büyük miktarda aktivite ve oyun saatlerine dikkat edilmelidir. Beagle doğası gereği enerjiktir ve enerji harcamak ve açık alanlarda koşmakla ilgilenir. Ayrıca terk edilme kaygısı hissetmemesi için düzenli olarak ilgilenilmesine özen gösterilmelidir. Beagle cinsi köpek tüylerinin bakımı nispeten kolaydır ve sık sık taranması gerekir. Tırnaklar, bir veteriner hekim tarafından rutin bir kontrolden geçmelidir. Ayrıca, kir ve bazen gelişip köpeğe zarar verebilecek çeşitli enfeksiyonlar içerebileceğinden kulakları düzenli kontrol ettiğinizden emin olun.

ormanda poz veren beagle kopek turu

Hiperaktif bir köpek olan Border Collie türü hakkındaki yazımızı okumak ister misiniz? Yetenek Sizsiniz Türkiye birincisi olan bu köpek türünü yakından tanımaya ne dersiniz?

Beagle Türünün Resimleri

cool duran yavru beagle sepetin icinde oturan beagle masum gozlerle bakan yetiskin beagle sepetin icinde dort tane yavru beagle

Kaynakça

 1. https://www.hillspet.ru/dog-care/dog-breeds/beagle. hillspet.ru. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.
 2. https://dogtime.com/dog-breeds/beagle#/slide/1. dogtime.com. 13 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Beagle. en.wikipedia.org. 14 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.
 4. https://www.akc.org/dog-breeds/beagle/. akc.org. 01 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.
 5. https://de.wikipedia.org/wiki/Beagle_(Hunderasse). de.wikipedia.org. 26 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.
 6. https://www.pedigree.ru/hochu-sobaku/porody/bigl. pedigree.ru. 18 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 21 Ekim 2020.

Bizimle İletişime Geçin!