Border Collie Özellikleri Nelerdir? Hangi Egzersizler ve Eğitimler Uygulanmalı?

Border Collie türü nedir? Özellikleri nelerdir? Border Collie evde beslenir mi? Çocuklar için uygun mudur? Nasıl bakılmalı? Hangi sağlık problemleri görülmektedir?Border Collie, koyunları gütmeye yardımcı olmak için İskoçya’nın sınır bölgelerinde yetiştirilen evcil köpek cinslerinden biridir. Bugün, esas olarak Yeni Zelanda ve Avustralya’da koyun ve sığır gütmek için ve hatta havalimanlarındaki pistlerden kuşları çıkarmak için kullanılmaktadır.

Bu orta büyüklükte bir köpektir; kas yapısı ve küçük, güçlü bacakları, burnu uzun ve kulakları çoğunlukla ayakta durur.

Border Collie’nin kürkü genellikle siyah, beyaz ve kahverengidr, uzundur ve iki katmanı vardır: biri vücudu ısıtmak, diğeri yağmurdan korumak için.

Border Collie, enerji ve canlılık dolu bir köpektir. 1998 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada, tüm köpek ırkları arasında en yüksek iş zekasına sahip cins seçildi. Bu da en iyi köpek cinsleri arasında görülmesini sağladı.

Border Collie Türü Kısa Bilgi

 • Ortalama yaşam süresi: 10–17 yıl
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Mavi, Blue Merle, Lila, Kaplan Desenli, DAHA FAZLA
 • Mizaç: Israrcı, Enerjik, Zeki, Duyarlı, Hevesli, Atik
 • Boy: Erkek: 48–56 cm, Dişi: 46–53 cm
 • Kilo: Erkek: 14–20 kg, Dişi: 12–19 kg

Border Collie Köpek Türünün Özellikleri

Border Collie çok zeki bir köpek olmasıyla ve tüknmez enerjileriyle öne çıkar. Geniş alanları sever ve günlük koşulara ve açık havada oynamaya ihtiyaç duyar, bu yüzden bir bahçede veya küçük bir dairede yaşamak için değil, bir çiftlik evi ve benzeri geniş alanlar için uygun. Border Collie, sahibine çok bağlıdır ve çocuklarla iletişimi harikadır, bu nedenle onlardan fazla ilgi görmediği ve fiziksel ve zihinsel uyaranlardan ayrılmadığı takdirde terk edilme kaygısı geliştirmeye de eğilimlidir.

Border Collie türü sahibinin komutlarını dinlemeye isteklıdir ve harika bir aile köpeğidir, ancak küçük hayvanlarla anlaşamaz.

Border Collie Türünün Sağlık Sorunları

Border Collie, pelvik hipodisplazi ve eklem problemleri gibi iskelet problemlerinden muzdarip olma eğilimindedir. Ayrıca sağırlığa, göz problemlerine ve nadiren epilepsiye ve çeşitli nörolojik problemlere eğilimlidir.

Hareket eksikliği ve fiziksel ve zihinsel zorluklar, Border Collie’nin sağlığını bozabilir ve ciddi davranış bozuklukları geliştirmesine neden olabilir. Bu nedenle, 20 dakika koşmasına veya bu süre boyunca her gün çalışmasına izin vermek son derece önemlidir.Border Collie iş için kullanılıyorsa, yüksek enerji tüketimine uyarlanmış çalışan köpekler için özel mama sağlanmalıdır.

Border Collie Köpek Egzersizleri

Güvenli bir alanda, biraz enerjiyi durdurmak için köpekle oyuncak getirme veya uçan daire gibi bazı oyunlar oynayabilir ve köpeğe bunu tamamlaması için bir görev verebilirsiniz. Harika çoban köpekleri olmalarına rağmen, çoğu köpek oyununda, özellikle de çevikliklerinde üstündürler. Ayrıca, onun gelişmesini ve sizin için doğru köpek olmasını istiyorsanız, Border Collie köpeği için birçok aktivite sağlamalısınız.

Bu yüksek enerji seviyesi ve aktivite ihtiyacı, Border Collıe köpegini apartman yaşamı için daha az ideal hale getirir. Border Collie köpekleri, soğuk ve sıcak havayı oldukça iyi tolere eder, ancak köpeğiniz için her zaman aşırı koşullara maruz bırakmamalı, ona rahat bir yer sağlamalısınız.

Border Collie Eğitimi

Border Collie çok zekidir ve bu nedenle eğitilmesi kolaydır. Ortalama ses sınırı, yalnızca 5 tekrardan sonra yeni bir komutu öğrenebilirler (diğer köpeklerde 10-40 tekrara kıyasla)!Başarılı bir eğitim için bir koşul, her şeyden önce Border Collie ile sahibi arasında iyi ve yakın bir bağdır. Sahibinin sürekli yanında olması, köpeğin ruh sağlığı ve eğitimi için gereklidir. Bu nedenle, eğitimden önce bile, bu bağlantı övgü ve teşvik sözleriyle, özel ilgiyle, bakımlarla, oyunlar, geziler ve tabii ki yiyecek vermekle geliştirilmelidir. Bir ilişki kurmak köpeğe yaşam sevinci verecek ve onun “sizinle birlikte öğrenmesine” ve sonra sizden öğrenmesine izin verecektir.

Border Collie köpeği, uyanık ifadesi, hazır tutumu ve güçlü içgüdüleriyle bilinir. Ayrıca bu cins, dünyanın en akıllı 10 köpek ırkı arasında yer almakta ve yeni şeyleri kolaylıkla öğrenmektedir. Bir köpek için kapsamlı bir eğitim şarttır ve zor olmamalıdır. Ayrıca, köpeğinizle farklı durumlarda uygun şekilde kolaylıkla başa çıkabilmesi ve size sorun yaratmaması için doğru arkadaşlıklar kurduğunuzdan emin olun.

Border Collie’nin son derece yüksek enerjili köpekler olduğunu anlamak önemlidir. Bu cins, bedenini ve zihnini meşgul ve iyi durumda tutmak için çok fazla egzersze ve birçok aktiviteye ihtiyaç duyar. En azından, hızlı ve uzun bir günlük yürüyüş (tercihen iki) sağlayabilmelisiniz. Border Collie köpeği araba ve bisiklet kovalamaya yatkın olduğundan, Border Collie köpeğiyle tasma kullanarak yürümeniz gerekecek.

Border Collie Hakkında

Border Collie Hakkında: Border Collie hakkında tatlı, akıllı, neşeli ve sahibine düşkün bir köpektir. İyi bir eğitim ile sosyalleşmesini sağlayabilir, çevresine ve ailesine uyum içinde hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Border Collie cinsine iyi bir bakım ve beslenme uygulayarak köpeğinizin daha uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Border Collie Yavru Fiyatları

Border Collie Yavru Fiyatları Nedir? Border Collie yavru fiyatları 1410 TL ile 5550 TL arasındadır. Fiyatlar her yıl değişmekte olup, köpeğin durumuna ve yaşına göre de belirlenmektedir. Border Collie yavru satın almak yerine sahiplenmenizi öneririz. Fiyatlar köpeğin orjinalliğine, yaşına, cinsiyetine göre belirlenmektedir.

Border Collie Orjinal

Border Collie Orjinal Olduğunu Nasıl Anlarım? Border Collie orjinal olduğunu köpeğin boyutundan, renklerinden, davranışlarından anlayabilirsiniz. Tereddütleriniz varsa köpek bakım uzmanlarına gösterebilir, teyit alabilirsiniz.

Border Collie Satılık

Border Collie Satılık: Border Collie Satılık ilanlarından bir köpek edinmek yerine barınaklardan veya ücretsiz sahiplenme ilanlarından Border Collie edinmenizi öneririz. Border Collie satın almak için vereceğiniz parayı köpeğin bakımına, sağlığına harcamanız daha hoş olur.

Border Collie 2021 Yılı

Border Collie 2021 Yılı: Border Collie 2021 ilanlarından Border Collie türünü ücretsiz edinebilir veya bir barınağa giderek sahiplenebilirsiniz. Unutmayın bu dostlarımızı parayla satın almak yerine ücretsiz sahiplenmek en doğru harekettir.

Border Collie Kaç Ayda Doğurur

Border Collie Kaç Ayda Doğurur? Border Collie ve diğer köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün gündür. Hamilelik süresi boyunca herhangi bir durumdan şüphelenirseniz veterinere götürmelisiniz. Erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtarır.

Border Collie Beslemek

Border Collie Beslemek: Border Collie beslemek için iklim koşullarına dikkat etmeli, onu alışık olmadığı iklimlerde sahiplenmemelisiniz. Köpeğin boyutuna dikkat ederek yaşama ortamını hazırlamalı, sağlığına dikkat etmeli ve sık sık veteriner kontrollerinden geçirmelisiniz. Border Collie türünün yavru ve yetişkinken farklı bakımlara ihtiyaçları vardır.

Border Collie Sahibinden

Border Collie Sahibinden: Border Collie sahibinden ilanlarından köpekler edinebilirsiniz. Köpekleri satın almayın, sahiplenin. Bunun için ücretsiz Border Collie sahibinden ilanlarını tercih etmelisiniz. Sizden para isteyen kişilerden almak yerine barınaklardan veya ücretsiz ilanlardan almanızı öneririz. Köpekler bir ticaret aracı değildir.

Border Collie Kaç Yavru Doğurur

Border Collie Kaç Yavru Doğurur? Border Collie 5 ile 8 yavru doğurabilir. Doğumdan önce ve sonra Border Collie türünü veteriner kontrollerine götürmeyi unutmamalısınız. Bir sorun olduğunda erken teşhis önemlidir.

Border Collie Sahibini Öldürür Mü

Border Collie Sahibini Öldürür Mü? Border Collie türü sahibini öldürmez. Sahibine veya çevresine saldırgan tavırlar içinde olan köpek kötü bir eğitim almış anlamına gelir. İyi bir eğitim ile bu saldırgan tavırlarından vazgeçirebilirisniz.

Border Collie Çiftleştirme

Border Collie Çiftleştirme: Border Collie çiftleştirme için uygun yaşa gelmesini beklemeli ve çiftleştirme için uygun ortamları hazırlamalısınız. Border Collie çiftleştirme için eş arayışındaysanız çiftleştirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Border Collie Cinsleri

Border Collie Cinsleri: Border Collie cinsleri belirli bir kesim tarafından sıkça tercih edilen bir köpektir. Border Collie cinslerine uygun eğitimler, beslenme biçimi ve bakım uygulamalısınız. Bunun için bir veterinere danışmanızı öneririz.

Border Collie Türleri

Border Collie Türleri: Border Collie türleri sahibine düşkün köpekler olsa da iyi bir eğitim ile çevresine de alıştırılmalıdır. Border Collie türlerini yalnız bırakmamalı, ona gereken ilgiyi ve şefkati göstermelisiniz. Onunla oyunlar oynamalısınız.

Border Collie Renkler

Border Collie Renkleri Nelerdir?Border Collie türü Siyah, Beyaz, Mavi, Blue Merle, Kırmızı Merle, Lila renklerine sahip olabilir.

Border Collie Evde Yalnız Kalabilir Mi

Border Collie Evde Yalnız Kalabilir Mi? Border Collie duygusal hayvanlardır. Evde yalnız bırakmamalısınız, köpeğiniz psikolojik bunalıma girebilir. Border Collie türü sahibine düşkündür.

Border Collie Mizaç

Border Collie Mizaç, Nasıl Bir Karaktere Sahiptir? Border Collie türü Zeki, Israrcı, Enerjik, Atik, Sadık, Hevesli, Duyarlı, Atletik bir karaktere sahiptir.

Border Collie Yavrusu Ücretsiz

Border Collie Yavrusu Ücretsiz: Border Collie yavrusu ücretsiz olarak sahiplenebilmek için barınakları veya ücretsiz sahiplendirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz. Satın almayın, sahiplenin!

Border Collie Kırması

Border Collie Kırması: Border Collie kırması farklı köpek türleri ile Border Collie köpek türünün çiftleşmesiyle oluşan köpek türleridir. Köpek bakım uzmanlarından destek alarak Border Collie kırmaların hangi genetik hastalıklara sahip olacağını, hangi boyutlarda olabileceğini önceden kestirebilir, öğrenebilirsiniz.

Border Collie Sahiplenme

Border Collie Sahiplenme: Border Collie sahiplenme gibi bir isteğiniz varsa sahiplenme ilanlarına bakmanızı öneririz. Bunun dışında bulunduğunuz bölgedeki barınaklardan da ücretsiz bir şekilde Border Collie sahibi olabilirsiniz.

Border Collie Fiyatları

Border Collie Fiyatları Nedir? Border Collie fiyatları 1360 TL ile 4840 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar belirlenirken köpeğin cinsiyetine, yaşına, bakımlı olup olmamasına göre belirlenmektedir. Border Collie satın almak yerine barınaklardan ücretsiz alabilirsiniz. Önerimiz ücretsiz ilan sitelerinden sahiplenmeniz yönünde.

Border Collie Yavru

Border Collie Yavru: Border Collie yavru halindeyken çok iyi bakılmalı, yaşına uygun beslenme ve egzersizler yaptırılmalıdır. Border Collie yavrusu için bir veterinere danışmanızı öneririz. Border Collie yavru halindeyken bakımına ve beslenmesine dikkat etmeli, ideal kiloya ulaşmasına dikkat etmelisiniz. Border Collie türünün eğitimine de önem vererek çevresine uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Border Collie Saldırganmıdır

Border Collie Saldırganmıdır? İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek saldırgan değildir. Saldırgan bir köpek, kötü bir sahibi olduğu anlamına gelir. Medyada köpek saldırılarını izlesekte aslında eğitimsiz, kötü muamele görmüş köpeklerin tavırlarını görüyoruz. Bunun önüne geçmek için köpeğinizin özelliklerini araştırmalı, uygun eğitim vermelisiniz.

Border Collie Köpek Cinsi

Border Collie Köpek Cinsi: Border Collie Köpek Cinsi yavruluktan itibaren iyi bir eğitim verilerek sosyalleşmesi ve aileye, çevresine olan tavırlarını daha olumlu hale getirebilir, iyi bir beslenme ve bakımla Border Collie cinsinin ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Border Collie 2022 Yılı

Border Collie 2022 Yılı: Border Collie 2022 yılında fiyatlar 1360 TL ile 4840 TL arasında değişebilmektedir. Satın almak yerine parayı ücretsiz sahiplendiğiniz Border Collie türünün bakımına ve beslenmesine harcamanızı öneririz.

Border Collie Sahiplendirme

Border Collie Sahiplendirme İçin Nereye Başvurulur?Border Collie sahiplendirme sitelerinden Border Collie edinirken para talep edenlerden uzak durmalısınız. Satın almayın, sahiplenin! Barınaklardan da Border Collie sahibi olabilirsiniz. Border Collie sahiplendirme ilanlarından veya bölgenizdeki barınakları arayarak Border Collie türüne ücretsiz sahiplenebilir veya ilanlar vererek köpeklerinize aile bulabilirsiniz.

Border Collie Ücretsiz

Border Collie Ücretsiz Nerelerden Bulabilirim? Border Collie ücretsiz olarak köpek sahiplendirme ilanlarından veya barınaklardan Border Collie türünü sahiplenebilirsiniz.

Border Collie Tehlikeli Mi

Border Collie Tehlikeli Mi? Border Collie ve diğer türler tehlikeli değildir. İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek tehlikeli değildir. Tehlike saçan, saldıran köpekler kötü bir eğitimden geçmiş demektir. Köpekler sahiplerinden gördüğü muameleyi yansıtır.

Border Collie Barınakta

Border Collie Barınakta: Border Collie barınakta olan, yalnız başına sizi bekleyen Border Collie türünü sahiplenmek için bölgenizdeki barınakları aramalısınız. Ücretsiz bir şekilde Border Collie sahiplenebilirsiniz.

Border Collie Kaç Yıl Yaşar

Border Collie Kaç Yıl Yaşar? Border Collie ortalama 10 ile 17 yıl yaşar. Bu oran tabiki köpeğin bakımına, beslenmesine, veteriner kontrollerindeki sağlık müdahalelerine göre değişmektedir. Köpeğinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız veteriner kontrollerini eksiksiz gerçekleştirmelisiniz.

Border Collie’nin Düzgün Büyütülmesi ve Eğitilmesi

Bir Border Collie köpeğiniz varsa, genç yaşta onunla ne yapılacağını adım adım anlamak çok önemlidir. Ek olarak, köpek yavrusu eğitimi ve uygun yetiştirme dahil olmak üzere kapsamlı bilgileri almak için binlerce sertifikalı köpeğe danışmak önemlidir. Bahsedildiği gibi, Border Collie köpek cinsleri çok hiperaktif köpeklerdir ve özellikle küçük yavrular olduklarında. Border Collie’de durum farklı olsa da, çoğu yavru köpeğin hiperaktif olduğu bilinmektedir. Hiperaktivite döneminin diğer ergen köpeklerde olduğu gibi pek iyileşmeyeceğini anlamak önemlidir. Cinsin doğasında bulunan muazzam enerjiyi hafifletmek için, köpek yavrusu iken köpeğin karakterini ılımlılaştıracak bir köpek eğitimi yapılması önerilir.

Yavru köpek yetiştirmenin bir başka avantajı da, köpeğin genç yaşta eğitim ve öğretimi en iyi şekilde benimsemesi ve böylece bir eğitim dünyasına dönüşmesidir. Daha önce de belirtildiği gibi, onlarla birlikte bir sosyalleşme süreci – topluma maruz kalma süreci ve çeşitli uyaranlarla – yürütmek önemlidir. Köpeğin farklı şeylerden korkak olmayacağından emin olmak için yavru köpeklerde olabildiğince çok farklı uyaranla tanıştırılmalıdırlar. Her gün farklı insanlarla, farklı köpeklerle, hayvanlarla, seslerle ve daha fazlasıyla tanıştığınızdan emin olmak önemlidir.

Border Collie Köpek Türünün Kökeni

Border Collie köpeği, Britanya Adaları’ndaki çoban köpeklerinden doğmuştur ve İngiltere ve İskoçya sınırlarında geliştirilmiştir. Border Collie, güçlü, çalışkan ve çalışan bir köpek olarak kökenini korudu. M.S. on dokuzuncu yüzyılın ortalarında, Kraliçe Victoria bu cinse çok düşkündü.

İngiliz çiftçilerin ikamet ettikleri yer tamamen rahat değiildi – birçok yamaç ve kayanın bulunduğu dağlık bir alan, bu nedenle otlatma alanı sığır çobanı konusunda deneyimli yardımcılara ihtiyaç duyuyordu. Çobanların, sığır sürülerini en zorlu ve dar yollara itmek için zeka ve yaratıcılığa ihtiyaçları vardı.

Yıllar geçtikçe, Border Collie köpeği çok zeki bir iş köpeği olarak ününü korumuştur. Cins, geçen yüzyılda Avustralya ve Yeni Zelanda’daki koyun çiftliklerine getirildi. Border Collie köpekleri gütme, çeviklik ve diğer birçok aktivitede büyük başarı elde etti. Border Collie köpeği, 1995 yılında Amerikan Kennel tarafından resmen tanındı.

Border Collie Resimleri

Kaynakça

 1. https://dogtime.com/dog-breeds/border-collie. dogtime.com. 16 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 2. https://www.hillspet.ru/dog-care/dog-breeds/border-collie. hillspet.ru. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 3. https://jardinage.lemonde.fr/dossier-1211-border-collie.html. jardinage.lemonde.fr. 03 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Border_Collie. en.wikipedia.org. 07 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 5. https://fr.wikipedia.org/wiki/Border_collie. fr.wikipedia.org. 25 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 6. https://petsi.net/dog-breeds/border-collie. petsi.net. 22 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.