Border Collie Özellikleri Nelerdir? Hangi Egzersizler ve Eğitimler Uygulanmalı?

Border Collie Özellikleri Nelerdir? Hangi Egzersizler ve Eğitimler Uygulanmalı?

Border Collie türü nedir? Özellikleri nelerdir? Border Collie evde beslenir mi? Çocuklar için uygun mudur? Nasıl bakılmalı? Hangi sağlık problemleri görülmektedir?Border Collie, koyunları gütmeye yardımcı olmak için İskoçya'nın sınır bölgelerinde yetiştirilen evcil köpek cinslerinden biridir. Bugün, esas olarak Yeni Zelanda ve Avustralya'da koyun ve sığır gütmek için ve hatta havalimanlarındaki pistlerden kuşları çıkarmak için kullanılmaktadır.

ormanda duran yetiskin border collie kopek turu

Bu orta büyüklükte bir köpektir; kas yapısı ve küçük, güçlü bacakları, burnu uzun ve kulakları çoğunlukla ayakta durur.

Border Collie'nin kürkü genellikle siyah, beyaz ve kahverengidr, uzundur ve iki katmanı vardır: biri vücudu ısıtmak, diğeri yağmurdan korumak için.

patisini kaldirmis border collie

Border Collie, enerji ve canlılık dolu bir köpektir. 1998 yılında İngiltere'de yapılan bir araştırmada, tüm köpek ırkları arasında en yüksek iş zekasına sahip cins seçildi. Bu da en iyi köpek cinsleri arasında görülmesini sağladı.

Border Collie Türü Kısa Bilgi

 • Ortalama yaşam süresi: 10–17 yıl
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Mavi, Blue Merle, Lila, Kaplan Desenli, DAHA FAZLA
 • Mizaç: Israrcı, Enerjik, Zeki, Duyarlı, Hevesli, Atik
 • Boy: Erkek: 48–56 cm, Dişi: 46–53 cm
 • Kilo: Erkek: 14–20 kg, Dişi: 12–19 kg

Border Collie Köpek Türünün Özellikleri

Border Collie çok zeki bir köpek olmasıyla ve tüknmez enerjileriyle öne çıkar. Geniş alanları sever ve günlük koşulara ve açık havada oynamaya ihtiyaç duyar, bu yüzden bir bahçede veya küçük bir dairede yaşamak için değil, bir çiftlik evi ve benzeri geniş alanlar için uygun. Border Collie, sahibine çok bağlıdır ve çocuklarla iletişimi harikadır, bu nedenle onlardan fazla ilgi görmediği ve fiziksel ve zihinsel uyaranlardan ayrılmadığı takdirde terk edilme kaygısı geliştirmeye de eğilimlidir.

cimlerde uzanan border collie yetiskin kopek

Border Collie türü sahibinin komutlarını dinlemeye isteklıdir ve harika bir aile köpeğidir, ancak küçük hayvanlarla anlaşamaz.

Border Collie Türünün Sağlık Sorunları

Border Collie, pelvik hipodisplazi ve eklem problemleri gibi iskelet problemlerinden muzdarip olma eğilimindedir. Ayrıca sağırlığa, göz problemlerine ve nadiren epilepsiye ve çeşitli nörolojik problemlere eğilimlidir.

dagda oturan esneyen border collie turu

Hareket eksikliği ve fiziksel ve zihinsel zorluklar, Border Collie'nin sağlığını bozabilir ve ciddi davranış bozuklukları geliştirmesine neden olabilir. Bu nedenle, 20 dakika koşmasına veya bu süre boyunca her gün çalışmasına izin vermek son derece önemlidir.Border Collie iş için kullanılıyorsa, yüksek enerji tüketimine uyarlanmış çalışan köpekler için özel mama sağlanmalıdır.

Border Collie Köpek Egzersizleri

Güvenli bir alanda, biraz enerjiyi durdurmak için köpekle oyuncak getirme veya uçan daire gibi bazı oyunlar oynayabilir ve köpeğe bunu tamamlaması için bir görev verebilirsiniz. Harika çoban köpekleri olmalarına rağmen, çoğu köpek oyununda, özellikle de çevikliklerinde üstündürler. Ayrıca, onun gelişmesini ve sizin için doğru köpek olmasını istiyorsanız, Border Collie köpeği için birçok aktivite sağlamalısınız.

karda kosan border collie

Bu yüksek enerji seviyesi ve aktivite ihtiyacı, Border Collıe köpegini apartman yaşamı için daha az ideal hale getirir. Border Collie köpekleri, soğuk ve sıcak havayı oldukça iyi tolere eder, ancak köpeğiniz için her zaman aşırı koşullara maruz bırakmamalı, ona rahat bir yer sağlamalısınız.

Border Collie Eğitimi

Border Collie çok zekidir ve bu nedenle eğitilmesi kolaydır. Ortalama ses sınırı, yalnızca 5 tekrardan sonra yeni bir komutu öğrenebilirler (diğer köpeklerde 10-40 tekrara kıyasla)!Başarılı bir eğitim için bir koşul, her şeyden önce Border Collie ile sahibi arasında iyi ve yakın bir bağdır. Sahibinin sürekli yanında olması, köpeğin ruh sağlığı ve eğitimi için gereklidir. Bu nedenle, eğitimden önce bile, bu bağlantı övgü ve teşvik sözleriyle, özel ilgiyle, bakımlarla, oyunlar, geziler ve tabii ki yiyecek vermekle geliştirilmelidir. Bir ilişki kurmak köpeğe yaşam sevinci verecek ve onun "sizinle birlikte öğrenmesine" ve sonra sizden öğrenmesine izin verecektir.

kumsal alanda uzanmis border turu

Border Collie köpeği, uyanık ifadesi, hazır tutumu ve güçlü içgüdüleriyle bilinir. Ayrıca bu cins, dünyanın en akıllı 10 köpek ırkı arasında yer almakta ve yeni şeyleri kolaylıkla öğrenmektedir. Bir köpek için kapsamlı bir eğitim şarttır ve zor olmamalıdır. Ayrıca, köpeğinizle farklı durumlarda uygun şekilde kolaylıkla başa çıkabilmesi ve size sorun yaratmaması için doğru arkadaşlıklar kurduğunuzdan emin olun.

calilar icinde duran border collie

Border Collie'nin son derece yüksek enerjili köpekler olduğunu anlamak önemlidir. Bu cins, bedenini ve zihnini meşgul ve iyi durumda tutmak için çok fazla egzersze ve birçok aktiviteye ihtiyaç duyar. En azından, hızlı ve uzun bir günlük yürüyüş (tercihen iki) sağlayabilmelisiniz. Border Collie köpeği araba ve bisiklet kovalamaya yatkın olduğundan, Border Collie köpeğiyle tasma kullanarak yürümeniz gerekecek.

Border Collie'nin Düzgün Büyütülmesi ve Eğitilmesi

Bir Border Collie köpeğiniz varsa, genç yaşta onunla ne yapılacağını adım adım anlamak çok önemlidir. Ek olarak, köpek yavrusu eğitimi ve uygun yetiştirme dahil olmak üzere kapsamlı bilgileri almak için binlerce sertifikalı köpeğe danışmak önemlidir. Bahsedildiği gibi, Border Collie köpek cinsleri çok hiperaktif köpeklerdir ve özellikle küçük yavrular olduklarında. Border Collie'de durum farklı olsa da, çoğu yavru köpeğin hiperaktif olduğu bilinmektedir. Hiperaktivite döneminin diğer ergen köpeklerde olduğu gibi pek iyileşmeyeceğini anlamak önemlidir. Cinsin doğasında bulunan muazzam enerjiyi hafifletmek için, köpek yavrusu iken köpeğin karakterini ılımlılaştıracak bir köpek eğitimi yapılması önerilir.

beyaz yuzlu kirsal alanda yuruyen border collie kopek

Yavru köpek yetiştirmenin bir başka avantajı da, köpeğin genç yaşta eğitim ve öğretimi en iyi şekilde benimsemesi ve böylece bir eğitim dünyasına dönüşmesidir. Daha önce de belirtildiği gibi, onlarla birlikte bir sosyalleşme süreci - topluma maruz kalma süreci ve çeşitli uyaranlarla - yürütmek önemlidir. Köpeğin farklı şeylerden korkak olmayacağından emin olmak için yavru köpeklerde olabildiğince çok farklı uyaranla tanıştırılmalıdırlar. Her gün farklı insanlarla, farklı köpeklerle, hayvanlarla, seslerle ve daha fazlasıyla tanıştığınızdan emin olmak önemlidir.

Border Collie Köpek Türünün Kökeni

Border Collie köpeği, Britanya Adaları'ndaki çoban köpeklerinden doğmuştur ve İngiltere ve İskoçya sınırlarında geliştirilmiştir. Border Collie, güçlü, çalışkan ve çalışan bir köpek olarak kökenini korudu. M.S. on dokuzuncu yüzyılın ortalarında, Kraliçe Victoria bu cinse çok düşkündü.

cicekler icinde duran yetiskin border collie

İngiliz çiftçilerin ikamet ettikleri yer tamamen rahat değiildi - birçok yamaç ve kayanın bulunduğu dağlık bir alan, bu nedenle otlatma alanı sığır çobanı konusunda deneyimli yardımcılara ihtiyaç duyuyordu. Çobanların, sığır sürülerini en zorlu ve dar yollara itmek için zeka ve yaratıcılığa ihtiyaçları vardı.

dilini cikarmis poz veren border collie

Yıllar geçtikçe, Border Collie köpeği çok zeki bir iş köpeği olarak ününü korumuştur. Cins, geçen yüzyılda Avustralya ve Yeni Zelanda'daki koyun çiftliklerine getirildi. Border Collie köpekleri gütme, çeviklik ve diğer birçok aktivitede büyük başarı elde etti. Border Collie köpeği, 1995 yılında Amerikan Kennel tarafından resmen tanındı.

Border Collie Resimleri

tren raylarinda duran border collie kar ustunde kosan border collie agzinda topla kosup oynayan border collie agac dalinin ustunde uzanmis border kopek turu

Kaynakça

 1. https://dogtime.com/dog-breeds/border-collie. dogtime.com. 16 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 2. https://www.hillspet.ru/dog-care/dog-breeds/border-collie. hillspet.ru. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 3. https://jardinage.lemonde.fr/dossier-1211-border-collie.html. jardinage.lemonde.fr. 03 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Border_Collie. en.wikipedia.org. 07 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 5. https://fr.wikipedia.org/wiki/Border_collie. fr.wikipedia.org. 25 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.
 6. https://petsi.net/dog-breeds/border-collie. petsi.net. 22 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 08 Kasım 2020.

Bizimle İletişime Geçin!