Chow Chow Köpek Türünün Özellikleri, Çov Çov Bakımı ve Kökeni

Chow chow köpeklerinin özellikleri nelerdir? Hangi tür bakıma ihtiyaç duyarlar? Apartman veya ev koşullarına uygun mudur? Küçük çocuklar için uygun mudur?

 Chow Chow Kısa Bilgi

 • Irk adı: Chow Chow
 • Menşe ülke: Çin
 • Irk kökeni (tescili): 1957
 • Ağırlık: erkekler 25-32 kg, dişiler 20-27 cm
 • Yükseklik (omuz yüksekliği): erkekler 48-56 cm, dişiler 46-51 cm
 • Yaşam/Ömür: 9-12 Yıl

Chow Chow Köpek Türünün Özellikleri

 • Gözünüze çarpan ilk şey, hayvanın sıra dışı görünmüdür. Lüks bir aslan yelesi, yüzünde hafif kaşları çatılmış bir ifade ve mor bir dil Chow Chow’u kesinlikle eşsiz bir köpek yapıyor.
 • Kocaman bir peluş oyuncağın sevimli görünümünün arkasında bağımsız ve bazen inatçı bir karakter yatıyor. Chow-chow, köpek dünyasının aristokratları gibidir; gururludurlar, kendilerine güvenirler, davranışları dengeli ve onurludur.
 • Chow chow köpeği sevgısini ve bağlılığını sadece sahibine verecek ve “liderini” kendisi seçtiğinden size alışması için çaba sarfedeceksiniz, bu nedenle yavruyken size alışmasını sağlamak daha iyi olacaktır.
 • Doğuştan inatçılık ciddi bir eğitim problemi olabilir. Sahibinin köpekleri tutma konusunda yeterli deneyime sahip olması önemlidir.
 • Chow Chowlar, duygularını göstermezler, ancak aynı zamanda sahibinin durumuna duyarlıdır ve her zaman yardım etmeye hazırdır.
 • Bu cins köpekler temizdir ve bu nedenle “kötü” havalarda yürümeyi sevmezler.
 • Chow Chowlar çok akıllıdır, her şey hakkında kendi fikirlerine sahiptirler ve kendileri için isteğe bağlı olduğunu düşündükleri şeyi yapmak konusunda son derece isteksizdirler.
 • Yabancılara yönelik saldırganlığın tezahürü yalnızca gerçek bir tehdit durumunda görülür. Diğer hayvanlara tepki genellikle tarafsızdır, ancak hayvan sahibi, olası ani saldırılar için hazırlıklı olmalıdır.
 • Chow Chow’lar çok sessizdir ve girişte komşularınızı rahatsız etmeyecektir.
 • Dişileri genellikle daha itaatkâr, aktif ve sorgulayıcıdır, erkekler bir gösteri kariyeri için daha uygundur.
 • Çok küçük çocuklar için uygun değildir.
 • Chow Chow” ve “Çin Aslanı” isimleriyle nam salmıştır.

Yaşam Koşulları

Apartman Ortamında Çin Aslanı Yetiştirmek

Bir apartman dairesinde veya bir evde yaşam bu köpek türleri için sorun oluşturmayacaklardır çünkü her durumda, ihtiyaçları karşılandığı ve sükuneti sağlandığı sürece kolayca adapte olur. Ayrıca çok az havlaması ve yalnızlığın onun için bir stres kaynağı olmaması, kapalı alnda, şehir ortamında her türlü koşula ayak uydurabilirler. Bununla birlikte, bahçeli bir evde de aynı derecede mutlu ve tatmin olacaktır. Belirli bir rahatlığı korunduğu sürece, Chow Chow köpek türleri her yerde iyidir.

Egzersiz / Spor İhtiyacı

Bir av ve bir kızak köpeği olarak geçmişine rağmen, bu köpek atletik değildir. Önerilen yürüyüşler, bir apartman dairesinde yaşıyorsa daha çok günlük olmalı, ancak çok uzun olmamalıdır. Bu köpeğin fiziksel aktivitesi çok ılımlı, erken yorgunluktan muzdarip. Bununla birlikte, fazla kilolu olmaktan kaçınmak için günlük geziler şarttır.

Seyahat

İlk bakışta boyutu etkileyici görünebilir, ancak bu izlenimi veren daha çok kalın kürküdür. Gerçekte, Chow Chow büyük bir köpek değildir. Aslında, ortalama boyutu nispeten daha kolay taşınmasına izin verir. Ancak dikkatli olun, gezilerin iyi geçmesi için erken eğitim ve sosyalleşme şart olacaktır. Ek olarak, örneğin araba veya uçakla seyahat ederken taşıma kafesine alıştırmak gerekli olacaktır. Trenle ulaşım için, bir tasma takmanın yanı sıra bir ağızlık takmak da bir zorunluluk olacaktır: ağızlık takma, tasma çekmeden yürüme eğitimleri verildiğinde hem sahibiyle hemde çevresiyle çok iyi anlaşacaktır, huysuz tavırları azalacaktır.

Sağlık

Dirençli / sağlam: Chow Chow sağlam bir köpektirr. Kalın ve yünlü kürkü kötü hava koşullarına karşı çok iyi koruma sağlar.

Isıya dayanıklıdır: Özellikle kalın derisi ve heybetli kürkü nedeniyle çok çabuk nefes nefese kalan Çin Aslanı, sıcağa pek tahammül etmez.

Soğuğa dayanıklı: Çift kat olması soğuğa ve neme karşı iyi koruma sağlar.

Kilo alma eğilimi: Özellikle obeziteye bağlı olarak, dayanıklılığı ve spor için çekiciliği olmaması nedeniyle, bu yarı ayı yarı aslan köpeğine yaşına, fiziksel durumna göre uyarlanmış bir diyet sunulmasını sağlamak önemlidir. Her köpek sahibi köpeğinin sağlığını ciddiye almalı düzenli kontroller yaptırmalıdır.

Chow Chow Kaç Ayda Doğurur

Chow Chow Kaç Ayda Doğurur? Chow Chow ve diğer köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün gündür. Hamilelik süresi boyunca herhangi bir durumdan şüphelenirseniz veterinere götürmelisiniz. Erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtarır.

Chow Chow Saldırganmıdır

Chow Chow Saldırganmıdır? İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek saldırgan değildir. Saldırgan bir köpek, kötü bir sahibi olduğu anlamına gelir. Medyada köpek saldırılarını izlesekte aslında eğitimsiz, kötü muamele görmüş köpeklerin tavırlarını görüyoruz. Bunun önüne geçmek için köpeğinizin özelliklerini araştırmalı, uygun eğitim vermelisiniz.

Chow Chow Çiftleştirme

Chow Chow Çiftleştirme: Chow Chow çiftleştirme için uygun yaşa gelmesini beklemeli ve çiftleştirme için uygun ortamları hazırlamalısınız. Chow Chow çiftleştirme için eş arayışındaysanız çiftleştirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Chow Chow Sahiplenme

Chow Chow Sahiplenme: Chow Chow sahiplenme gibi bir isteğiniz varsa sahiplenme ilanlarına bakmanızı öneririz. Bunun dışında bulunduğunuz bölgedeki barınaklardan da ücretsiz bir şekilde Chow Chow sahibi olabilirsiniz.

Chow Chow Türleri

Chow Chow Türleri: Chow Chow türleri sahibine düşkün köpekler olsa da iyi bir eğitim ile çevresine de alıştırılmalıdır. Chow Chow türlerini yalnız bırakmamalı, ona gereken ilgiyi ve şefkati göstermelisiniz. Onunla oyunlar oynamalısınız.

Chow Chow Ücretsiz

Chow Chow Ücretsiz Nerelerden Bulabilirim? Chow Chow ücretsiz olarak köpek sahiplendirme ilanlarından veya barınaklardan Chow Chow türünü sahiplenebilirsiniz.

Chow Chow Sahibini Öldürür Mü

Chow Chow Sahibini Öldürür Mü? Chow Chow türü sahibini öldürmez. Sahibine veya çevresine saldırgan tavırlar içinde olan köpek kötü bir eğitim almış anlamına gelir. İyi bir eğitim ile bu saldırgan tavırlarından vazgeçirebilirisniz.

Chow Chow Sahiplendirme

Chow Chow Sahiplendirme İçin Nereye Başvurulur?Chow Chow sahiplendirme sitelerinden Chow Chow edinirken para talep edenlerden uzak durmalısınız. Satın almayın, sahiplenin! Barınaklardan da Chow Chow sahibi olabilirsiniz. Chow Chow sahiplendirme ilanlarından veya bölgenizdeki barınakları arayarak Chow Chow türüne ücretsiz sahiplenebilir veya ilanlar vererek köpeklerinize aile bulabilirsiniz.

Chow Chow Kaç Yavru Doğurur

Chow Chow Kaç Yavru Doğurur? Chow Chow 5 ile 8 yavru doğurabilir. Doğumdan önce ve sonra Chow Chow türünü veteriner kontrollerine götürmeyi unutmamalısınız. Bir sorun olduğunda erken teşhis önemlidir.

Chow Chow 2021 Yılı

Chow Chow 2021 Yılı: Chow Chow 2021 ilanlarından Chow Chow türünü ücretsiz edinebilir veya bir barınağa giderek sahiplenebilirsiniz. Unutmayın bu dostlarımızı parayla satın almak yerine ücretsiz sahiplenmek en doğru harekettir.

Chow Chow 2022 Yılı

Chow Chow 2022 Yılı: Chow Chow 2022 yılında fiyatlar 1360 TL ile 4360 TL arasında değişebilmektedir. Satın almak yerine parayı ücretsiz sahiplendiğiniz Chow Chow türünün bakımına ve beslenmesine harcamanızı öneririz.

Chow Chow Evde Yalnız Kalabilir Mi

Chow Chow Evde Yalnız Kalabilir Mi? Chow Chow duygusal hayvanlardır. Evde yalnız bırakmamalısınız, köpeğiniz psikolojik bunalıma girebilir. Chow Chow türü sahibine düşkündür.

Chow Chow Beslemek

Chow Chow Beslemek: Chow Chow beslemek için iklim koşullarına dikkat etmeli, onu alışık olmadığı iklimlerde sahiplenmemelisiniz. Köpeğin boyutuna dikkat ederek yaşama ortamını hazırlamalı, sağlığına dikkat etmeli ve sık sık veteriner kontrollerinden geçirmelisiniz. Chow Chow türünün yavru ve yetişkinken farklı bakımlara ihtiyaçları vardır.

Chow Chow Hakkında

Chow Chow Hakkında: Chow Chow hakkında tatlı, akıllı, neşeli ve sahibine düşkün bir köpektir. İyi bir eğitim ile sosyalleşmesini sağlayabilir, çevresine ve ailesine uyum içinde hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Chow Chow cinsine iyi bir bakım ve beslenme uygulayarak köpeğinizin daha uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Chow Chow Kırması

Chow Chow Kırması: Chow Chow kırması farklı köpek türleri ile Chow Chow köpek türünün çiftleşmesiyle oluşan köpek türleridir. Köpek bakım uzmanlarından destek alarak Chow Chow kırmaların hangi genetik hastalıklara sahip olacağını, hangi boyutlarda olabileceğini önceden kestirebilir, öğrenebilirsiniz.

Chow Chow Barınakta

Chow Chow Barınakta: Chow Chow barınakta olan, yalnız başına sizi bekleyen Chow Chow türünü sahiplenmek için bölgenizdeki barınakları aramalısınız. Ücretsiz bir şekilde Chow Chow sahiplenebilirsiniz.

Chow Chow Mizaç

Chow Chow Mizaç, Nasıl Bir Karaktere Sahiptir? Chow Chow türü İlgisiz, Sadık, Bağımsız, Sessiz bir karaktere sahiptir.

Chow Chow Orjinal

Chow Chow Orjinal Olduğunu Nasıl Anlarım? Chow Chow orjinal olduğunu köpeğin boyutundan, renklerinden, davranışlarından anlayabilirsiniz. Tereddütleriniz varsa köpek bakım uzmanlarına gösterebilir, teyit alabilirsiniz.

Chow Chow Yavru Fiyatları

Chow Chow Yavru Fiyatları Nedir? Chow Chow yavru fiyatları 1770 TL ile 5240 TL arasındadır. Fiyatlar her yıl değişmekte olup, köpeğin durumuna ve yaşına göre de belirlenmektedir. Chow Chow yavru satın almak yerine sahiplenmenizi öneririz. Fiyatlar köpeğin orjinalliğine, yaşına, cinsiyetine göre belirlenmektedir.

Chow Chow Cinsleri

Chow Chow Cinsleri: Chow Chow cinsleri belirli bir kesim tarafından sıkça tercih edilen bir köpektir. Chow Chow cinslerine uygun eğitimler, beslenme biçimi ve bakım uygulamalısınız. Bunun için bir veterinere danışmanızı öneririz.

Chow Chow Satılık

Chow Chow Satılık: Chow Chow Satılık ilanlarından bir köpek edinmek yerine barınaklardan veya ücretsiz sahiplenme ilanlarından Chow Chow edinmenizi öneririz. Chow Chow satın almak için vereceğiniz parayı köpeğin bakımına, sağlığına harcamanız daha hoş olur.

Chow Chow Fiyatları

Chow Chow Fiyatları Nedir? Chow Chow fiyatları 1360 TL ile 4360 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar belirlenirken köpeğin cinsiyetine, yaşına, bakımlı olup olmamasına göre belirlenmektedir. Chow Chow satın almak yerine barınaklardan ücretsiz alabilirsiniz. Önerimiz ücretsiz ilan sitelerinden sahiplenmeniz yönünde.

Chow Chow Tehlikeli Mi

Chow Chow Tehlikeli Mi? Chow Chow ve diğer türler tehlikeli değildir. İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek tehlikeli değildir. Tehlike saçan, saldıran köpekler kötü bir eğitimden geçmiş demektir. Köpekler sahiplerinden gördüğü muameleyi yansıtır.

Chow Chow Yavru

Chow Chow Yavru: Chow Chow yavru halindeyken çok iyi bakılmalı, yaşına uygun beslenme ve egzersizler yaptırılmalıdır. Chow Chow yavrusu için bir veterinere danışmanızı öneririz. Chow Chow yavru halindeyken bakımına ve beslenmesine dikkat etmeli, ideal kiloya ulaşmasına dikkat etmelisiniz. Chow Chow türünün eğitimine de önem vererek çevresine uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Chow Chow Kaç Yıl Yaşar

Chow Chow Kaç Yıl Yaşar? Chow Chow ortalama 9 ile 15 yıl yaşar. Bu oran tabiki köpeğin bakımına, beslenmesine, veteriner kontrollerindeki sağlık müdahalelerine göre değişmektedir. Köpeğinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız veteriner kontrollerini eksiksiz gerçekleştirmelisiniz.

Chow Chow Köpek Cinsi

Chow Chow Köpek Cinsi: Chow Chow Köpek Cinsi yavruluktan itibaren iyi bir eğitim verilerek sosyalleşmesi ve aileye, çevresine olan tavırlarını daha olumlu hale getirebilir, iyi bir beslenme ve bakımla Chow Chow cinsinin ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Chow Chow Sahibinden

Chow Chow Sahibinden: Chow Chow sahibinden ilanlarından köpekler edinebilirsiniz. Köpekleri satın almayın, sahiplenin. Bunun için ücretsiz Chow Chow sahibinden ilanlarını tercih etmelisiniz. Sizden para isteyen kişilerden almak yerine barınaklardan veya ücretsiz ilanlardan almanızı öneririz. Köpekler bir ticaret aracı değildir.

Chow Chow Yavrusu Ücretsiz

Chow Chow Yavrusu Ücretsiz: Chow Chow yavrusu ücretsiz olarak sahiplenebilmek için barınakları veya ücretsiz sahiplendirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz. Satın almayın, sahiplenin!

Chow Chow Renkler

Chow Chow Renkleri Nelerdir?Chow Chow türü Siyah, Mavi, Fawn, Krem Rengi, Kırmızı renklerine sahip olabilir.

Chow Chow’ların Bakımı

Kalın tüylü bir köpeğin bakımı, uzun tüylü türler için özellikle önemlidir. Tüylenme dönemlerinde bile günlük düzenli fırçalama, düğüm oluşumunu önlemek ve kürkünün güzelliğini korumak için yapılmalıdır. Bu köpek çok ağlama eğiliminde olduğundan, göz çevresi düzenli olarak izlenmesi ve çapaklanmanın silinmesi gerekecektir.

Chow Chow Köpek Türlerinin Kökeni

Çin aslanları, iki bin yıldan fazla bir süredir insanların yanında yaşıyor ve genetik testlerin sonuçlarına göre, dünyadaki en eski köpek ırklarından biri olarak kabul ediliyorlar. Bu köpekler, Moğolistan bozkırlarında ve modern Çin topraklarında yaşayan vahşi bir kurttan türedi. Chow Chow, kampları ve avlarını korumak için kullanmaya başlayan bozkır göçebeleri tarafından evcilleştirildiler.

Budist rahipler, altın saçlı güçlü köpekleri bekçi ve avcı olarak yetiştirmeye başladılar. Hemen hemen her manastırın, bin yıl boyunca duvarları içinde doğan tüm yavruları detaylandıran bir kitabı vardı. Cinsi geliştirmek için manastırlar Chow Chow yavrularını birbiriyle çiftleştirdiler. “Manastır kreşleri” sayesinde Chow-Chow köpekleri Çin’de çok popüler hale geldi – imparatorluk saraylarına ve yüksek rütbeli memurların evlerine yerleştiler.

Ünlü gezgin Marco Polo da “aslan köpekleri” nin cazibesine kapıldı ve Çin’den Venedik’e birkaç Chow-Chow getirdi, ancak egzotik köpekler yeni bir cins için bir patlamanın başlangıcı olarak hizmet etmedi. Bu nedenle, 19. yüzyılın başlarına kadar, bu köpkleri Çin Seddi’nin dışına taşımak yasak olduğu için, bu şaşırtıcı köpekler Avrupa’da bilinmiyordu. Yalnızca 1830’larda ilk Chow Chowlar Büyük Britanya’da ortaya çıktı. İngiliz köpek severler, görkemli hayvanların güzelliğinden ve sakin doğasından etkilendiler ve bekçi ve avcı olarak yetiştirmeye başladılar. Yavaş yavaş, Chow Chowlar, Çinli atalarının görünümünden biraz farklı olan mevcut görünümlerini aldı. 1925’te, birkaç Chow Chow köpeği bir köpek gösterisine sunuldu. Ve 1957’de Uluslararası Sinoloji Federasyonu, Chow Chow’u ayrı bir cins olarak resmen tescil ettirdi ve standartlarını onayladı. Şimdi Chow Chow köpekleri tüm dünyada popüler, insanların hoş ve sadık bir arkadaşına dönüşerek avcılık ve bekçi köpeği olarak orijinal rollerini neredeyse kaybetmişlerdir.

Birçok kişinin korktuğu Rottweiler hakkında bildiklerinizin tersini öğrenmeye hazır mısınız? O zaman Rottweiler yazımızı okumalısınız!

Chow Chow Resimleri

Kaynakça

 1. https://futalis.de/hunderatgeber/hunderassen/mittelgrosse-hunde/chow-chow. futalis.de. 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 2. https://de.wikipedia.org/wiki/Chow-Chow. de.wikipedia.org. 01 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 3. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%83-%D1%87%D0%B0%D1%83. ru.wikipedia.org. 05 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Chow_Chow. en.wikipedia.org. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.