Chow Chow Köpek Türünün Özellikleri, Yaşam Koşulları, Bakımı ve Kökeni

Chow Chow Köpek Türünün Özellikleri, Yaşam Koşulları, Bakımı ve Kökeni

Chow chow köpeklerinin özellikleri nelerdir? Hangi tür bakıma ihtiyaç duyarlar? Apartman veya ev koşullarına uygun mudur? Küçük çocuklar için uygun mudur?

 Chow Chow Kısa Bilgi

 • Irk adı: Chow Chow
 • Menşe ülke: Çin
 • Irk kökeni (tescili): 1957
 • Ağırlık: erkekler 25-32 kg, dişiler 20-27 cm
 • Yükseklik (omuz yüksekliği): erkekler 48-56 cm, dişiler 46-51 cm
 • Yaşam/Ömür: 9-12 Yıl
beyaz tuylu yetiskin chow chow

Chow Chow Köpek Türünün Özellikleri

 • Gözünüze çarpan ilk şey, hayvanın sıra dışı görünmüdür. Lüks bir aslan yelesi, yüzünde hafif kaşları çatılmış bir ifade ve mor bir dil Chow Chow'u kesinlikle eşsiz bir köpek yapıyor.
 • Kocaman bir peluş oyuncağın sevimli görünümünün arkasında bağımsız ve bazen inatçı bir karakter yatıyor. Chow-chow, köpek dünyasının aristokratları gibidir; gururludurlar, kendilerine güvenirler, davranışları dengeli ve onurludur.
 • Chow chow köpeği sevgısini ve bağlılığını sadece sahibine verecek ve “liderini” kendisi seçtiğinden size alışması için çaba sarfedeceksiniz, bu nedenle yavruyken size alışmasını sağlamak daha iyi olacaktır.
 • Doğuştan inatçılık ciddi bir eğitim problemi olabilir. Sahibinin köpekleri tutma konusunda yeterli deneyime sahip olması önemlidir.
 • Chow Chowlar, duygularını göstermezler, ancak aynı zamanda sahibinin durumuna duyarlıdır ve her zaman yardım etmeye hazırdır.
 • Bu cins köpekler temizdir ve bu nedenle "kötü" havalarda yürümeyi sevmezler.
 • Chow Chowlar çok akıllıdır, her şey hakkında kendi fikirlerine sahiptirler ve kendileri için isteğe bağlı olduğunu düşündükleri şeyi yapmak konusunda son derece isteksizdirler.
 • Yabancılara yönelik saldırganlığın tezahürü yalnızca gerçek bir tehdit durumunda görülür. Diğer hayvanlara tepki genellikle tarafsızdır, ancak hayvan sahibi, olası ani saldırılar için hazırlıklı olmalıdır.
 • Chow Chow’lar çok sessizdir ve girişte komşularınızı rahatsız etmeyecektir.
 • Dişileri genellikle daha itaatkâr, aktif ve sorgulayıcıdır, erkekler bir gösteri kariyeri için daha uygundur.
 • Çok küçük çocuklar için uygun değildir.
 • "Chow Chow" ve "Çin Aslanı" isimleriyle nam salmıştır.

Yaşam Koşulları

Apartman Ortamında Çin Aslanı Yetiştirmek

Bir apartman dairesinde veya bir evde yaşam bu köpek türleri için sorun oluşturmayacaklardır çünkü her durumda, ihtiyaçları karşılandığı ve sükuneti sağlandığı sürece kolayca adapte olur. Ayrıca çok az havlaması ve yalnızlığın onun için bir stres kaynağı olmaması, kapalı alnda, şehir ortamında her türlü koşula ayak uydurabilirler. Bununla birlikte, bahçeli bir evde de aynı derecede mutlu ve tatmin olacaktır. Belirli bir rahatlığı korunduğu sürece, Chow Chow köpek türleri her yerde iyidir.

evde oturan siyah yetiskin chow chow

Egzersiz / Spor İhtiyacı

Bir av ve bir kızak köpeği olarak geçmişine rağmen, bu köpek atletik değildir. Önerilen yürüyüşler, bir apartman dairesinde yaşıyorsa daha çok günlük olmalı, ancak çok uzun olmamalıdır. Bu köpeğin fiziksel aktivitesi çok ılımlı, erken yorgunluktan muzdarip. Bununla birlikte, fazla kilolu olmaktan kaçınmak için günlük geziler şarttır.

dilini cikarmis siyah çov çov

Seyahat

İlk bakışta boyutu etkileyici görünebilir, ancak bu izlenimi veren daha çok kalın kürküdür. Gerçekte, Chow Chow büyük bir köpek değildir. Aslında, ortalama boyutu nispeten daha kolay taşınmasına izin verir. Ancak dikkatli olun, gezilerin iyi geçmesi için erken eğitim ve sosyalleşme şart olacaktır. Ek olarak, örneğin araba veya uçakla seyahat ederken taşıma kafesine alıştırmak gerekli olacaktır. Trenle ulaşım için, bir tasma takmanın yanı sıra bir ağızlık takmak da bir zorunluluk olacaktır: ağızlık takma, tasma çekmeden yürüme eğitimleri verildiğinde hem sahibiyle hemde çevresiyle çok iyi anlaşacaktır, huysuz tavırları azalacaktır.

karda yuruyen kahverengi chow chow

Sağlık

Dirençli / sağlam: Chow Chow sağlam bir köpektirr. Kalın ve yünlü kürkü kötü hava koşullarına karşı çok iyi koruma sağlar.

evde uyuyan yetiskin chow chow

Isıya dayanıklıdır: Özellikle kalın derisi ve heybetli kürkü nedeniyle çok çabuk nefes nefese kalan Çin Aslanı, sıcağa pek tahammül etmez.

Soğuğa dayanıklı: Çift kat olması soğuğa ve neme karşı iyi koruma sağlar.

Kilo alma eğilimi: Özellikle obeziteye bağlı olarak, dayanıklılığı ve spor için çekiciliği olmaması nedeniyle, bu yarı ayı yarı aslan köpeğine yaşına, fiziksel durumna göre uyarlanmış bir diyet sunulmasını sağlamak önemlidir. Her köpek sahibi köpeğinin sağlığını ciddiye almalı düzenli kontroller yaptırmalıdır.

oturan kahverengi yavru çov çov

Chow Chow'ların Bakımı

Kalın tüylü bir köpeğin bakımı, uzun tüylü türler için özellikle önemlidir. Tüylenme dönemlerinde bile günlük düzenli fırçalama, düğüm oluşumunu önlemek ve kürkünün güzelliğini korumak için yapılmalıdır. Bu köpek çok ağlama eğiliminde olduğundan, göz çevresi düzenli olarak izlenmesi ve çapaklanmanın silinmesi gerekecektir.

uc tane tasmali chow chow

Chow Chow Köpek Türlerinin Kökeni

Çin aslanları, iki bin yıldan fazla bir süredir insanların yanında yaşıyor ve genetik testlerin sonuçlarına göre, dünyadaki en eski köpek ırklarından biri olarak kabul ediliyorlar. Bu köpekler, Moğolistan bozkırlarında ve modern Çin topraklarında yaşayan vahşi bir kurttan türedi. Chow Chow, kampları ve avlarını korumak için kullanmaya başlayan bozkır göçebeleri tarafından evcilleştirildiler.

yetiskin chow chow ve yavrusu

Budist rahipler, altın saçlı güçlü köpekleri bekçi ve avcı olarak yetiştirmeye başladılar. Hemen hemen her manastırın, bin yıl boyunca duvarları içinde doğan tüm yavruları detaylandıran bir kitabı vardı. Cinsi geliştirmek için manastırlar Chow Chow yavrularını birbiriyle çiftleştirdiler. "Manastır kreşleri" sayesinde Chow-Chow köpekleri Çin'de çok popüler hale geldi - imparatorluk saraylarına ve yüksek rütbeli memurların evlerine yerleştiler.

siyah tuylu yavru chow chow

Ünlü gezgin Marco Polo da "aslan köpekleri" nin cazibesine kapıldı ve Çin'den Venedik'e birkaç Chow-Chow getirdi, ancak egzotik köpekler yeni bir cins için bir patlamanın başlangıcı olarak hizmet etmedi. Bu nedenle, 19. yüzyılın başlarına kadar, bu köpkleri Çin Seddi'nin dışına taşımak yasak olduğu için, bu şaşırtıcı köpekler Avrupa'da bilinmiyordu. Yalnızca 1830'larda ilk Chow Chowlar Büyük Britanya'da ortaya çıktı. İngiliz köpek severler, görkemli hayvanların güzelliğinden ve sakin doğasından etkilendiler ve bekçi ve avcı olarak yetiştirmeye başladılar. Yavaş yavaş, Chow Chowlar, Çinli atalarının görünümünden biraz farklı olan mevcut görünümlerini aldı. 1925'te, birkaç Chow Chow köpeği bir köpek gösterisine sunuldu. Ve 1957'de Uluslararası Sinoloji Federasyonu, Chow Chow'u ayrı bir cins olarak resmen tescil ettirdi ve standartlarını onayladı. Şimdi Chow Chow köpekleri tüm dünyada popüler, insanların hoş ve sadık bir arkadaşına dönüşerek avcılık ve bekçi köpeği olarak orijinal rollerini neredeyse kaybetmişlerdir.

Birçok kişinin korktuğu Rottweiler hakkında bildiklerinizin tersini öğrenmeye hazır mısınız? O zaman Rottweiler yazımızı okumalısınız!

Chow Chow Resimleri

mor bitkiler arasinda duran chow chow sevimli uzanan chow chow yilbasi agacinin yaninda duran beyaz chow chow kilim uzerine uzanmis beyaz yavru chow chow

Kaynakça

 1. https://futalis.de/hunderatgeber/hunderassen/mittelgrosse-hunde/chow-chow. futalis.de. 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 2. https://de.wikipedia.org/wiki/Chow-Chow. de.wikipedia.org. 01 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 3. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%83-%D1%87%D0%B0%D1%83. ru.wikipedia.org. 05 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Chow_Chow. en.wikipedia.org. 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 04 Aralık 2020.

Bizimle İletişime Geçin!