Doberman Köpek Türü Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kökeni Nedir?

Doberman Köpek Türü Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kökeni Nedir?

Doberman köpek türü nedir? Doberman özellikleri nelerdir? Doberman yarışması ve kökeni nedir? Doberman ve çocuklar arasındaki ilişki nedir? Kökeni nedir? Doberman sahiplenecekler neye dikkat etmelidir?

Doberman veya dobermann pincher olarak bilinen bu harika köpek ırkından bazı insanlar korkarken, diğerleri Doberman'a sahip olduğunuzda, onsuz yapamayacağınızı bilir . Tüylü dostlarımızın tüm ırkları arasında var olabilecek belki de en tatlı ve şefkatli köpeklerden biridir. Evet, doğru anladın.

yetiskin doberman

Huzurlu ve çok girişken bir hayvandır. Tabii ki o geçmişten bugüne bekçi köpeği olarak kullanıldığından dolayı eğer sahibi herhangi bir şekilde tehdit edilirse size 42 diş gülümsemesini gösterecektir. Ama aynı zamanda çok itaatkâr bir köpektir ve iyi davranıldığında, sahibine anında tepki verir. Bu nedenle sakinliği ve kararlılığı nasıl aktaracağını bilen güçlü ve kendine güvenen bir sahibe ihtiyacı var.

Doberman'ın bir özelliği, bir tür fotokopi makinasına benzer özellikte olmasıdır. Evet, çünkü dostumuz Doberman, sahibinin yaptığı her şeyi taklit etmekten çok keyif alıyor. Belki de, eğer tehlikeli ve şiddet içeren Dobermanlar varsa ve hala da öylelerse , bazı doberman sahiplerinin vicdanlarını iyi bir şekilde incelemesi gerekir.

otlarda kosan yetiskin doberman

Çok yakın ilişki kurduğu sahibiyle sürekli şefkat ve temasa ihtiyaç duyan bir köpek cinsidr. Hayatını sahibi için feda eder ve sevgiyle her zaman sahibinin yanında olur. O bir köpek değıl, tam gelişmiş bir sahibine bağlı, koruyucu bir aile üyesidir.

Doberman'ın Şekli ve Özellikleri

 • Doberman Pinschers, orta büyüklüktee, kısa, hafif, kare şekilli yapılarıyla karakterizedir.
 • Erkek bir Doberman Pinscher'in ortalama uzunluğu 66 ila 72 cm arasında değişirken, ortalama ağırlığı 34 ila 41 kg arasında değişmektedir.
 • Dişi Doberman türleri, ortalama uzunluk 61 ila 68 cm, ortalama ağırlık 27 ila 36 kg arasında değişmektedir.
 • Doberman köpek cinsi gövdesi birçok rengi taşıyabilir: Siyahın yanı sıra kırmızı, açık kahverengi ve mavi.
 • Bu cinsin maksimum yaşam süresi genellikle 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir.
 • Dobermanların uzun bir kuyruğu vardır; Ve bazı köpek sahipleri bunun büyük bir bölümünü Cerrahi müdahale ile aldırsa da; Pek çok ülke, yasadışı olduğu gerekçesiyle süreci yasakladı. Ülkemizde de bu işlem yasaktır. Etik değildir.
cimenlerde oturmus tasmali doberman

Doberman ve Çocuklar

Genellikle bir aile, cinsi ne olursa olsun bir köpek ednmeden önce sorulan ilk sorulardan biri, çocuklara uyum sağlama yeteneğidir. Çocuklarla evde yaşamasalar bile, köpeklerde sosyalleşmeyi artırarak çocukların veya diğer insanların etrafında bulundurmak daha kolay olur. Köpekler için erken sosyalleşme, çocuklar ve diğer tanıdık olmayan kişileri kabul etme isteği açısından son derece önemlidir. Köpek genç yaşta (sekiz ila on hafta) edinilirse, uyum sağlama yeteneği çok daha kolay olacaktır. Örneğin daha büyük bir yaşta alınmışsa ve çocuklara karşı güvensizlik veya nefret hali hazırda gelişmişse, bu bir sorun olabilir.

dilini cikarmis cimenlerde gezinen doberman

Genç Doberman, çocukları hızla değerli aile üyeleri olarak kabul edecek ve koruyucu doğalarını geliştirirken, başlangıçtan itibaren onlara alışacaktır. Daha yaşlı bir köpek söz konusu olduğunda, onlarla güvene dayalı bir ilişki kurmak daha uzun sürebilir.

cimende oturmus masum bakan doberman

Doberman Alacaklara Tavsiyeler

 • Dobermann köpeği hakkında bahsettiğimiz tüm iyi ve güzel niteliklere rağmen, birçok yetiştirici için uygun değildir.
 • Günlük olarak egzersiz yapar ve enerjisini boşaltır.
 • Zihnini ve zekasını harekete geçiren oyunlar oynamak.
 • Tutmak veya bağlamak için uygun değildir.
 • Sürekli meşgul olan insanlar için uygun değildir.
 • Aynı zamanda güçlü ve kontrolcü bir kişiliğe sahip bir lider olması ve bu tür köpekleri yetiştirmede iyi deneyime sahip olması gerekir.
 • Tembel insanlar için de uygun değildir.

Doberman Yarışının Tarihi

Bu köpek ırkı, 19. yüzyılın sonlarında, farklı ırkların bir füzyonunu kullanan Carl Friedrich Luis Doberman adlı bir Alman tarafından yaratıldı. Bay Doberman bir gece bekçisi ve köpek avcısıydı ve ona eşlik etmesi için nihai bir bekçi köpeğine ihtiyacı vardı. Bu amaçla memleketi Apollo'da kendisi için mükemmel köpeği geliştirmek için çok çalıştı. Boyutları ve güçleri nedeniyle Rottweiler ve dev Danny'yi , hızından dolayı Greyhound'u ve parlak kürkü ve terrier inatçılığından dolayı Manchester Terrier'i kullandığı varsayılmaktadır . Doberman'a katkıda bulunmuş olabilecek diğer ırklar arasında Schnauzer, Alman Pincher, Alman Çoban Köpeği ve Weimarner bulunur.

3 farkli doberman turu yan yana

İlk Doberman, 1893'te Alman Cins Kitabına kaydedildi. Kısa bir süre sonra Bay Doberman'ın kendisi öldü ve Otto Geller ve Philip Groening, cinsin gelişimini üstlendi. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Dobermanlar tehlikedeydi çünkü kimse onları büyütmeyi göze alamazdı. Bununla birlikte, köpeklerin bir kısmı Amerikan askeri personeli tarafından eve götürülerek sahiplenildi. Bu nedenle, Amerikan yetiştirme programı doğrudan orijinal soyu temel alıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri, düşmana saldırmak için karaya çıktıklarında Doberman'ı kullandı. Bu eylem, Doberman'a sorunlu bir ün kazandırdı ve bu da birçok kişinin ondan bugüne kadar korkmasına neden oldu.

Doberman Köpek Türünün Kökeni

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, vergi toplamakla uğraşan bir kişi vardı ve işi para toplamaktı, adı Louis Dobermann'dı ve Almanya'nın Tornigia bölgesindeki Abolda kasabasında yaşıyordu. Çok fazla haydut vardı ve para toplama konusundaki hassas işi nedeniyle sürekli olarak haydut tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

10 haftalik doberman cimenlerde uzaniyor

Doberman, köpek yetiştirmeye başladı ve onları onun için özel bir bekçi olarak gördü, ancak her zaman vahşi ve korumada mükemmel olan yeni bir cinse ulaşmak için ırkları geliştirmeye çalıştı ve sonunda Doberman cinsi köpekleri üretti, ancak karışımın sırrı, 1894'teki ölümünden sonra Louis Doberman'la beraber gömülmüş oldu, yani henüz gerçek kökenleri bilinmiyor. Doberman Pinscher'ı üreten, Ancak Rottweiler, Black and Ten Terrier ve Alman Çoban köpeğinin bir ürünü olduğuna inanılıyor . Dobermanlar ilk kez 1876'da ortaya çıktı ve şöhretleri bu tarihten itibaren başladı. Louis Dobermann'ın ölümünden sonra, bu cinse Louis Dobermann'ın onuruna Dobermann adı verildi.

tasmali doberman

Louis Dobermann'ın Ölümünden Sonra

Mesele sadece Louis'in ölümüyle bitmedi, ancak on dokuzuncu yüzyıln sonunda Alman yetiştiriciler bu güzel cinsi geliştirmeye devam etti.

 • Daha güçlü, daha şiddetli ve saldırgan bir nesil üretmek için Doberman'ı birleştirip en hızlı, en cesur ve en güçlü hale getirdiler.
 • 1900'de Alman Köpek Kulübesi Kulübü, Doberman Pinscher'in, daha evcil bir köpeğin üretimine büyük katkı sağlayan Otto Güler adlı bir yetiştirici sayesinde bağımsız ve tanınmış bir cins olduğunu kabul etti.
 • 1908'de ilk Doberman Pinscher Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildi.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk Doberman köpeğinin arka arkaya üç gösteride Best in Show ödülünü kazandığı ve o sırada jüriden hiç kimsenin köpeğin ağzını dişlerini incelemek için açmaya cesaret edemediği belirtildi (Ancak bu doğrulanmamış bir bilgidir).
 • 1921'de Dobermann Pinscher Club of America kuruldu.
 • Birinci Dünya Savaşı sırasında, yiyecek eksikliği ve yetiştiricilerin köpeklerini besleyememeleri nedeniyle Avrupa'daki Doberman Pinschers sayısı büyük ölçüde azaldı ve genellikle yalnızca ordu, polis ve zenginlerin sahip olduğu köpekler haline gelmişti.
 • Daha sonra 1921'den sonra Alman Doberman Pinschers Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildi ve ardından II.Dünya Savaşı çıktı ve Doberman Pinscher Almanya'ya karşı orduda kullanıldı.
otlarin uzerinde yavru doberman

ÖNEMLİ: İçerikte kullanılan fotoğraflar kuyruğu veya kulağı cerrahi işlem görmüş fotoğraflar değildir. Kuyruk ve kulağa yaptırılan operasyonlar hem etik değil hemde ülkemizde yasaktır.Birçok alanda kullanılan Beagle köpek türünü keşfetmeye ne dersiniz?

Kaynakça

 1. https://de.wikipedia.org/wiki/Dobermann. de.wikipedia.org. 21 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 2. https://www.akc.org/dog-breeds/doberman-pinscher/. akc.org. 07 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 3. http://www.vetstreet.com/dogs/doberman-pinscher. vetstreet.com. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 4. https://www.hillspet.com/dog-care/dog-breeds/doberman. hillspet.com. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 5. https://einfachtierisch.de/hunde/hundekauf/dobermann-charakter-und-eigenschaften-des-hundes-70570. einfachtierisch.de. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 6. https://dogtime.com/dog-breeds/doberman-pinscher#/slide/1. dogtime.com. 12 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.

Bizimle İletişime Geçin!