Doberman Köpek Türü Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kökeni Nedir?

Doberman köpek türü nedir? Doberman özellikleri nelerdir? Doberman yarışması ve kökeni nedir? Doberman ve çocuklar arasındaki ilişki nedir? Kökeni nedir? Doberman sahiplenecekler neye dikkat etmelidir?

Doberman veya dobermann pincher olarak bilinen bu harika köpek ırkından bazı insanlar korkarken, diğerleri Doberman’a sahip olduğunuzda, onsuz yapamayacağınızı bilir . Tüylü dostlarımızın tüm ırkları arasında var olabilecek belki de en tatlı ve şefkatli köpeklerden biridir. Evet, doğru anladın.

Huzurlu ve çok girişken bir hayvandır. Tabii ki o geçmişten bugüne bekçi köpeği olarak kullanıldığından dolayı eğer sahibi herhangi bir şekilde tehdit edilirse size 42 diş gülümsemesini gösterecektir. Ama aynı zamanda çok itaatkâr bir köpektir ve iyi davranıldığında, sahibine anında tepki verir. Bu nedenle sakinliği ve kararlılığı nasıl aktaracağını bilen güçlü ve kendine güvenen bir sahibe ihtiyacı var.

Doberman’ın bir özelliği, bir tür fotokopi makinasına benzer özellikte olmasıdır. Evet, çünkü dostumuz Doberman, sahibinin yaptığı her şeyi taklit etmekten çok keyif alıyor. Belki de, eğer tehlikeli ve şiddet içeren Dobermanlar varsa ve hala da öylelerse , bazı doberman sahiplerinin vicdanlarını iyi bir şekilde incelemesi gerekir.

Çok yakın ilişki kurduğu sahibiyle sürekli şefkat ve temasa ihtiyaç duyan bir köpek cinsidr. Hayatını sahibi için feda eder ve sevgiyle her zaman sahibinin yanında olur. O bir köpek değıl, tam gelişmiş bir sahibine bağlı, koruyucu bir aile üyesidir.

Doberman’ın Şekli ve Özellikleri

 • Doberman Pinschers, orta büyüklüktee, kısa, hafif, kare şekilli yapılarıyla karakterizedir.
 • Erkek bir Doberman Pinscher’in ortalama uzunluğu 66 ila 72 cm arasında değişirken, ortalama ağırlığı 34 ila 41 kg arasında değişmektedir.
 • Dişi Doberman türleri, ortalama uzunluk 61 ila 68 cm, ortalama ağırlık 27 ila 36 kg arasında değişmektedir.
 • Doberman köpek cinsi gövdesi birçok rengi taşıyabilir: Siyahın yanı sıra kırmızı, açık kahverengi ve mavi.
 • Bu cinsin maksimum yaşam süresi genellikle 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir.
 • Dobermanların uzun bir kuyruğu vardır; Ve bazı köpek sahipleri bunun büyük bir bölümünü Cerrahi müdahale ile aldırsa da; Pek çok ülke, yasadışı olduğu gerekçesiyle süreci yasakladı. Ülkemizde de bu işlem yasaktır. Etik değildir.

Doberman ve Çocuklar

Genellikle bir aile, cinsi ne olursa olsun bir köpek ednmeden önce sorulan ilk sorulardan biri, çocuklara uyum sağlama yeteneğidir. Çocuklarla evde yaşamasalar bile, köpeklerde sosyalleşmeyi artırarak çocukların veya diğer insanların etrafında bulundurmak daha kolay olur. Köpekler için erken sosyalleşme, çocuklar ve diğer tanıdık olmayan kişileri kabul etme isteği açısından son derece önemlidir. Köpek genç yaşta (sekiz ila on hafta) edinilirse, uyum sağlama yeteneği çok daha kolay olacaktır. Örneğin daha büyük bir yaşta alınmışsa ve çocuklara karşı güvensizlik veya nefret hali hazırda gelişmişse, bu bir sorun olabilir.

Genç Doberman, çocukları hızla değerli aile üyeleri olarak kabul edecek ve koruyucu doğalarını geliştirirken, başlangıçtan itibaren onlara alışacaktır. Daha yaşlı bir köpek söz konusu olduğunda, onlarla güvene dayalı bir ilişki kurmak daha uzun sürebilir.

Doberman Alacaklara Tavsiyeler

 • Dobermann köpeği hakkında bahsettiğimiz tüm iyi ve güzel niteliklere rağmen, birçok yetiştirici için uygun değildir.
 • Günlük olarak egzersiz yapar ve enerjisini boşaltır.
 • Zihnini ve zekasını harekete geçiren oyunlar oynamak.
 • Tutmak veya bağlamak için uygun değildir.
 • Sürekli meşgul olan insanlar için uygun değildir.
 • Aynı zamanda güçlü ve kontrolcü bir kişiliğe sahip bir lider olması ve bu tür köpekleri yetiştirmede iyi deneyime sahip olması gerekir.
 • Tembel insanlar için de uygun değildir.

Doberman Yavrusu Ücretsiz

Doberman Yavrusu Ücretsiz: Doberman yavrusu ücretsiz olarak sahiplenebilmek için barınakları veya ücretsiz sahiplendirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz. Satın almayın, sahiplenin!

Doberman Sahiplenme

Doberman Sahiplenme: Doberman sahiplenme gibi bir isteğiniz varsa sahiplenme ilanlarına bakmanızı öneririz. Bunun dışında bulunduğunuz bölgedeki barınaklardan da ücretsiz bir şekilde Doberman sahibi olabilirsiniz.

Doberman Ücretsiz

Doberman Ücretsiz Nerelerden Bulabilirim? Doberman ücretsiz olarak köpek sahiplendirme ilanlarından veya barınaklardan Doberman türünü sahiplenebilirsiniz.

Doberman Fiyatları

Doberman Fiyatları Nedir? Doberman fiyatları 1400 TL ile 4270 TL arasında değişmektedir. Fiyatlar belirlenirken köpeğin cinsiyetine, yaşına, bakımlı olup olmamasına göre belirlenmektedir. Doberman satın almak yerine barınaklardan ücretsiz alabilirsiniz. Önerimiz ücretsiz ilan sitelerinden sahiplenmeniz yönünde.

Doberman Mizaç

Doberman Mizaç, Nasıl Bir Karaktere Sahiptir? Doberman türü Zeki, Enerjik, Atik, Sadık, İtaatkâr, Korkusuz, Emin bir karaktere sahiptir.

Doberman Kırması

Doberman Kırması: Doberman kırması farklı köpek türleri ile Doberman köpek türünün çiftleşmesiyle oluşan köpek türleridir. Köpek bakım uzmanlarından destek alarak Doberman kırmaların hangi genetik hastalıklara sahip olacağını, hangi boyutlarda olabileceğini önceden kestirebilir, öğrenebilirsiniz.

Doberman Köpek Cinsi

Doberman Köpek Cinsi: Doberman Köpek Cinsi yavruluktan itibaren iyi bir eğitim verilerek sosyalleşmesi ve aileye, çevresine olan tavırlarını daha olumlu hale getirebilir, iyi bir beslenme ve bakımla Doberman cinsinin ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Doberman Yavru Fiyatları

Doberman Yavru Fiyatları Nedir? Doberman yavru fiyatları 1420 TL ile 5180 TL arasındadır. Fiyatlar her yıl değişmekte olup, köpeğin durumuna ve yaşına göre de belirlenmektedir. Doberman yavru satın almak yerine sahiplenmenizi öneririz. Fiyatlar köpeğin orjinalliğine, yaşına, cinsiyetine göre belirlenmektedir.

Doberman Kaç Yıl Yaşar

Doberman Kaç Yıl Yaşar? Doberman ortalama 10 ile 13 yıl yaşar. Bu oran tabiki köpeğin bakımına, beslenmesine, veteriner kontrollerindeki sağlık müdahalelerine göre değişmektedir. Köpeğinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız veteriner kontrollerini eksiksiz gerçekleştirmelisiniz.

Doberman Cinsleri

Doberman Cinsleri: Doberman cinsleri belirli bir kesim tarafından sıkça tercih edilen bir köpektir. Doberman cinslerine uygun eğitimler, beslenme biçimi ve bakım uygulamalısınız. Bunun için bir veterinere danışmanızı öneririz.

Doberman 2021 Yılı

Doberman 2021 Yılı: Doberman 2021 ilanlarından Doberman türünü ücretsiz edinebilir veya bir barınağa giderek sahiplenebilirsiniz. Unutmayın bu dostlarımızı parayla satın almak yerine ücretsiz sahiplenmek en doğru harekettir.

Doberman Beslemek

Doberman Beslemek: Doberman beslemek için iklim koşullarına dikkat etmeli, onu alışık olmadığı iklimlerde sahiplenmemelisiniz. Köpeğin boyutuna dikkat ederek yaşama ortamını hazırlamalı, sağlığına dikkat etmeli ve sık sık veteriner kontrollerinden geçirmelisiniz. Doberman türünün yavru ve yetişkinken farklı bakımlara ihtiyaçları vardır.

Doberman Saldırganmıdır

Doberman Saldırganmıdır? İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek saldırgan değildir. Saldırgan bir köpek, kötü bir sahibi olduğu anlamına gelir. Medyada köpek saldırılarını izlesekte aslında eğitimsiz, kötü muamele görmüş köpeklerin tavırlarını görüyoruz. Bunun önüne geçmek için köpeğinizin özelliklerini araştırmalı, uygun eğitim vermelisiniz.

Doberman Renkler

Doberman Renkleri Nelerdir?Doberman türü Siyah, Beyaz, Fawn, Black & Rust, Red & Rust, Fawn & Rust, Blue & Rust, Mavi, Kırmızı renklerine sahip olabilir.

Doberman Satılık

Doberman Satılık: Doberman Satılık ilanlarından bir köpek edinmek yerine barınaklardan veya ücretsiz sahiplenme ilanlarından Doberman edinmenizi öneririz. Doberman satın almak için vereceğiniz parayı köpeğin bakımına, sağlığına harcamanız daha hoş olur.

Doberman Hakkında

Doberman Hakkında: Doberman hakkında tatlı, akıllı, neşeli ve sahibine düşkün bir köpektir. İyi bir eğitim ile sosyalleşmesini sağlayabilir, çevresine ve ailesine uyum içinde hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Doberman cinsine iyi bir bakım ve beslenme uygulayarak köpeğinizin daha uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Doberman Kaç Ayda Doğurur

Doberman Kaç Ayda Doğurur? Doberman ve diğer köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün gündür. Hamilelik süresi boyunca herhangi bir durumdan şüphelenirseniz veterinere götürmelisiniz. Erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtarır.

Doberman 2022 Yılı

Doberman 2022 Yılı: Doberman 2022 yılında fiyatlar 1400 TL ile 4270 TL arasında değişebilmektedir. Satın almak yerine parayı ücretsiz sahiplendiğiniz Doberman türünün bakımına ve beslenmesine harcamanızı öneririz.

Doberman Sahibinden

Doberman Sahibinden: Doberman sahibinden ilanlarından köpekler edinebilirsiniz. Köpekleri satın almayın, sahiplenin. Bunun için ücretsiz Doberman sahibinden ilanlarını tercih etmelisiniz. Sizden para isteyen kişilerden almak yerine barınaklardan veya ücretsiz ilanlardan almanızı öneririz. Köpekler bir ticaret aracı değildir.

Doberman Barınakta

Doberman Barınakta: Doberman barınakta olan, yalnız başına sizi bekleyen Doberman türünü sahiplenmek için bölgenizdeki barınakları aramalısınız. Ücretsiz bir şekilde Doberman sahiplenebilirsiniz.

Doberman Sahiplendirme

Doberman Sahiplendirme İçin Nereye Başvurulur?Doberman sahiplendirme sitelerinden Doberman edinirken para talep edenlerden uzak durmalısınız. Satın almayın, sahiplenin! Barınaklardan da Doberman sahibi olabilirsiniz. Doberman sahiplendirme ilanlarından veya bölgenizdeki barınakları arayarak Doberman türüne ücretsiz sahiplenebilir veya ilanlar vererek köpeklerinize aile bulabilirsiniz.

Doberman Yavru

Doberman Yavru: Doberman yavru halindeyken çok iyi bakılmalı, yaşına uygun beslenme ve egzersizler yaptırılmalıdır. Doberman yavrusu için bir veterinere danışmanızı öneririz. Doberman yavru halindeyken bakımına ve beslenmesine dikkat etmeli, ideal kiloya ulaşmasına dikkat etmelisiniz. Doberman türünün eğitimine de önem vererek çevresine uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Doberman Çiftleştirme

Doberman Çiftleştirme: Doberman çiftleştirme için uygun yaşa gelmesini beklemeli ve çiftleştirme için uygun ortamları hazırlamalısınız. Doberman çiftleştirme için eş arayışındaysanız çiftleştirme ilanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Doberman Orjinal

Doberman Orjinal Olduğunu Nasıl Anlarım? Doberman orjinal olduğunu köpeğin boyutundan, renklerinden, davranışlarından anlayabilirsiniz. Tereddütleriniz varsa köpek bakım uzmanlarına gösterebilir, teyit alabilirsiniz.

Doberman Sahibini Öldürür Mü

Doberman Sahibini Öldürür Mü? Doberman türü sahibini öldürmez. Sahibine veya çevresine saldırgan tavırlar içinde olan köpek kötü bir eğitim almış anlamına gelir. İyi bir eğitim ile bu saldırgan tavırlarından vazgeçirebilirisniz.

Doberman Türleri

Doberman Türleri: Doberman türleri sahibine düşkün köpekler olsa da iyi bir eğitim ile çevresine de alıştırılmalıdır. Doberman türlerini yalnız bırakmamalı, ona gereken ilgiyi ve şefkati göstermelisiniz. Onunla oyunlar oynamalısınız.

Doberman Evde Yalnız Kalabilir Mi

Doberman Evde Yalnız Kalabilir Mi? Doberman duygusal hayvanlardır. Evde yalnız bırakmamalısınız, köpeğiniz psikolojik bunalıma girebilir. Doberman türü sahibine düşkündür.

Doberman Kaç Yavru Doğurur

Doberman Kaç Yavru Doğurur? Doberman 5 ile 8 yavru doğurabilir. Doğumdan önce ve sonra Doberman türünü veteriner kontrollerine götürmeyi unutmamalısınız. Bir sorun olduğunda erken teşhis önemlidir.

Doberman Tehlikeli Mi

Doberman Tehlikeli Mi? Doberman ve diğer türler tehlikeli değildir. İyi bir eğitim verildiği sürece hiçbir köpek tehlikeli değildir. Tehlike saçan, saldıran köpekler kötü bir eğitimden geçmiş demektir. Köpekler sahiplerinden gördüğü muameleyi yansıtır.

Doberman Yarışının Tarihi

Bu köpek ırkı, 19. yüzyılın sonlarında, farklı ırkların bir füzyonunu kullanan Carl Friedrich Luis Doberman adlı bir Alman tarafından yaratıldı. Bay Doberman bir gece bekçisi ve köpek avcısıydı ve ona eşlik etmesi için nihai bir bekçi köpeğine ihtiyacı vardı. Bu amaçla memleketi Apollo’da kendisi için mükemmel köpeği geliştirmek için çok çalıştı. Boyutları ve güçleri nedeniyle Rottweiler ve dev Danny’yi , hızından dolayı Greyhound’u ve parlak kürkü ve terrier inatçılığından dolayı Manchester Terrier’i kullandığı varsayılmaktadır . Doberman’a katkıda bulunmuş olabilecek diğer ırklar arasında Schnauzer, Alman Pincher, Alman Çoban Köpeği ve Weimarner bulunur.

İlk Doberman, 1893’te Alman Cins Kitabına kaydedildi. Kısa bir süre sonra Bay Doberman’ın kendisi öldü ve Otto Geller ve Philip Groening, cinsin gelişimini üstlendi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Dobermanlar tehlikedeydi çünkü kimse onları büyütmeyi göze alamazdı. Bununla birlikte, köpeklerin bir kısmı Amerikan askeri personeli tarafından eve götürülerek sahiplenildi. Bu nedenle, Amerikan yetiştirme programı doğrudan orijinal soyu temel alıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri, düşmana saldırmak için karaya çıktıklarında Doberman’ı kullandı. Bu eylem, Doberman’a sorunlu bir ün kazandırdı ve bu da birçok kişinin ondan bugüne kadar korkmasına neden oldu.

Doberman Köpek Türünün Kökeni

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, vergi toplamakla uğraşan bir kişi vardı ve işi para toplamaktı, adı Louis Dobermann’dı ve Almanya’nın Tornigia bölgesindeki Abolda kasabasında yaşıyordu. Çok fazla haydut vardı ve para toplama konusundaki hassas işi nedeniyle sürekli olarak haydut tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Doberman, köpek yetiştirmeye başladı ve onları onun için özel bir bekçi olarak gördü, ancak her zaman vahşi ve korumada mükemmel olan yeni bir cinse ulaşmak için ırkları geliştirmeye çalıştı ve sonunda Doberman cinsi köpekleri üretti, ancak karışımın sırrı, 1894’teki ölümünden sonra Louis Doberman’la beraber gömülmüş oldu, yani henüz gerçek kökenleri bilinmiyor. Doberman Pinscher’ı üreten, Ancak Rottweiler, Black and Ten Terrier ve Alman Çoban köpeğinin bir ürünü olduğuna inanılıyor . Dobermanlar ilk kez 1876’da ortaya çıktı ve şöhretleri bu tarihten itibaren başladı. Louis Dobermann’ın ölümünden sonra, bu cinse Louis Dobermann’ın onuruna Dobermann adı verildi.

Louis Dobermann’ın Ölümünden Sonra

Mesele sadece Louis’in ölümüyle bitmedi, ancak on dokuzuncu yüzyıln sonunda Alman yetiştiriciler bu güzel cinsi geliştirmeye devam etti.

 • Daha güçlü, daha şiddetli ve saldırgan bir nesil üretmek için Doberman’ı birleştirip en hızlı, en cesur ve en güçlü hale getirdiler.
 • 1900’de Alman Köpek Kulübesi Kulübü, Doberman Pinscher’in, daha evcil bir köpeğin üretimine büyük katkı sağlayan Otto Güler adlı bir yetiştirici sayesinde bağımsız ve tanınmış bir cins olduğunu kabul etti.
 • 1908’de ilk Doberman Pinscher Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Doberman köpeğinin arka arkaya üç gösteride Best in Show ödülünü kazandığı ve o sırada jüriden hiç kimsenin köpeğin ağzını dişlerini incelemek için açmaya cesaret edemediği belirtildi (Ancak bu doğrulanmamış bir bilgidir).
 • 1921’de Dobermann Pinscher Club of America kuruldu.
 • Birinci Dünya Savaşı sırasında, yiyecek eksikliği ve yetiştiricilerin köpeklerini besleyememeleri nedeniyle Avrupa’daki Doberman Pinschers sayısı büyük ölçüde azaldı ve genellikle yalnızca ordu, polis ve zenginlerin sahip olduğu köpekler haline gelmişti.
 • Daha sonra 1921’den sonra Alman Doberman Pinschers Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve ardından II.Dünya Savaşı çıktı ve Doberman Pinscher Almanya’ya karşı orduda kullanıldı.

ÖNEMLİ: İçerikte kullanılan fotoğraflar kuyruğu veya kulağı cerrahi işlem görmüş fotoğraflar değildir. Kuyruk ve kulağa yaptırılan operasyonlar hem etik değil hemde ülkemizde yasaktır.Birçok alanda kullanılan Beagle köpek türünü keşfetmeye ne dersiniz?

Kaynakça

 1. https://de.wikipedia.org/wiki/Dobermann. de.wikipedia.org. 21 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 2. https://www.akc.org/dog-breeds/doberman-pinscher/. akc.org. 07 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 3. http://www.vetstreet.com/dogs/doberman-pinscher. vetstreet.com. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 4. https://www.hillspet.com/dog-care/dog-breeds/doberman. hillspet.com. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 5. https://einfachtierisch.de/hunde/hundekauf/dobermann-charakter-und-eigenschaften-des-hundes-70570. einfachtierisch.de. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 6. https://dogtime.com/dog-breeds/doberman-pinscher#/slide/1. dogtime.com. 12 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.