blog

Doberman Köpek Türü Özellikleri ve Bakımı Nelerdir? Kökeni Nedir?

blog image

Doberman köpek türü nedir? Doberman özellikleri nelerdir? Doberman yarışması ve kökeni nedir? Doberman ve çocuklar arasındaki ilişki nedir? Kökeni nedir? Doberman sahiplenecekler neye dikkat etmelidir?

Doberman veya dobermann pincher olarak bilinen bu harika köpek ırkından bazı insanlar korkarken, diğerleri Doberman’a sahip olduğunuzda, onsuz yapamayacağınızı bilir . Tüylü dostlarımızın tüm ırkları arasında var olabilecek belki de en tatlı ve şefkatli köpeklerden biridir. Evet, doğru anladın.

yetiskin doberman

Huzurlu ve çok girişken bir hayvandır. Tabii ki o geçmişten bugüne bekçi köpeği olarak kullanıldığından dolayı eğer sahibi herhangi bir şekilde tehdit edilirse size 42 diş gülümsemesini gösterecektir. Ama aynı zamanda çok itaatkâr bir köpektir ve iyi davranıldığında, sahibine anında tepki verir. Bu nedenle sakinliği ve kararlılığı nasıl aktaracağını bilen güçlü ve kendine güvenen bir sahibe ihtiyacı var.

Doberman’ın bir özelliği, bir tür fotokopi makinasına benzer özellikte olmasıdır. Evet, çünkü dostumuz Doberman, sahibinin yaptığı her şeyi taklit etmekten çok keyif alıyor. Belki de, eğer tehlikeli ve şiddet içeren Dobermanlar varsa ve hala da öylelerse , bazı doberman sahiplerinin vicdanlarını iyi bir şekilde incelemesi gerekir.

otlarda kosan yetiskin doberman

Çok yakın ilişki kurduğu sahibiyle sürekli şefkat ve temasa ihtiyaç duyan bir köpek cinsidr. Hayatını sahibi için feda eder ve sevgiyle her zaman sahibinin yanında olur. O bir köpek değıl, tam gelişmiş bir sahibine bağlı, koruyucu bir aile üyesidir.

Doberman Özellikleri

Doberman Özellikleri Dobermanlar, saldırgan köpekler olarak ün salmalarının aksine, yalnızca kendileri veya sahiplerinin aile üyeleri tarafından tehdit edildiklerini hissettiklerinde saldırırlar. Alman Çoban Köpekleri, Pit Bulllar, Rottweilerlar veya Alaska Malamutları ile karşılaştırıldığında Dobermanların insanlara saldırma olasılıkları çok daha azdır.

Bu cinsin köpekleri korkusuz, enerjik, uyanık ve güçlüdür; bu nitelikler Dobermanları ideal bekçi köpekleri yapar.

Dobermanların mizaçları büyük farklılıklar gösterir; bazıları diğer köpeklere karşı daha saldırgandır, bazıları ise daha az saldırgandır. Bazıları daha çok aile odaklı, bazıları ise daha çok tek kişilik odaklı.

Dobermanlar akıllıdır ve eğitilmesi kolaydır, bu nedenle uygun eğitimle mükemmel bir evcil hayvan ve iyi bir bekçi köpeği olacaklardır.

Doberman'ın karakteri aşırı iyimserdir. Stanley Coren'in Köpeklerin Zekası adlı kitabında Doberman Pinscher'dan en iyi eğitim ve öğrenme yeteneklerine sahip köpeklerden biri olarak bahsediliyordu.

Doberman’ın Şekli ve Özellikleri

 • Doberman Pinschers, orta büyüklüktee, kısa, hafif, kare şekilli yapılarıyla karakterizedir.
 • Erkek bir Doberman Pinscher’in ortalama uzunluğu 66 ila 72 cm arasında değişirken, ortalama ağırlığı 34 ila 41 kg arasında değişmektedir.
 • Dişi Doberman türleri, ortalama uzunluk 61 ila 68 cm, ortalama ağırlık 27 ila 36 kg arasında değişmektedir.
 • Doberman köpek cinsi gövdesi birçok rengi taşıyabilir: Siyahın yanı sıra kırmızı, açık kahverengi ve mavi.
 • Bu cinsin maksimum yaşam süresi genellikle 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir.
 • Dobermanların uzun bir kuyruğu vardır; Ve bazı köpek sahipleri bunun büyük bir bölümünü Cerrahi müdahale ile aldırsa da; Pek çok ülke, yasadışı olduğu gerekçesiyle süreci yasakladı. Ülkemizde de bu işlem yasaktır. Etik değildir.

cimenlerde oturmus tasmali doberman

Doberman ve Çocuklar

Doberman ve Çocuklar Genellikle bir aile, cinsi ne olursa olsun bir köpek ednmeden önce sorulan ilk sorulardan biri, çocuklara uyum sağlama yeteneğidir. Çocuklarla evde yaşamasalar bile, köpeklerde sosyalleşmeyi artırarak çocukların veya diğer insanların etrafında bulundurmak daha kolay olur. Köpekler için erken sosyalleşme, çocuklar ve diğer tanıdık olmayan kişileri kabul etme isteği açısından son derece önemlidir. Köpek genç yaşta (sekiz ila on hafta) edinilirse, uyum sağlama yeteneği çok daha kolay olacaktır. Örneğin daha büyük bir yaşta alınmışsa ve çocuklara karşı güvensizlik veya nefret hali hazırda gelişmişse, bu bir sorun olabilir.

dilini cikarmis cimenlerde gezinen doberman

Genç Doberman, çocukları hızla değerli aile üyeleri olarak kabul edecek ve koruyucu doğalarını geliştirirken, başlangıçtan itibaren onlara alışacaktır. Daha yaşlı bir köpek söz konusu olduğunda, onlarla güvene dayalı bir ilişki kurmak daha uzun sürebilir.

cimende oturmus masum bakan doberman

Doberman Alacaklara Tavsiyeler

 • Dobermann köpeği hakkında bahsettiğimiz tüm iyi ve güzel niteliklere rağmen, birçok yetiştirici için uygun değildir.
 • Günlük olarak egzersiz yapar ve enerjisini boşaltır.
 • Zihnini ve zekasını harekete geçiren oyunlar oynamak.
 • Tutmak veya bağlamak için uygun değildir.
 • Sürekli meşgul olan insanlar için uygun değildir.
 • Aynı zamanda güçlü ve kontrolcü bir kişiliğe sahip bir lider olması ve bu tür köpekleri yetiştirmede iyi deneyime sahip olması gerekir.
 • Tembel insanlar için de uygun değildir.

Doberman'ın Beslenmesi Ve Bakımı

Doberman'ın Beslenmesi Ve Bakımı Doberman'ın kısa, bakımı kolay kürkü vardır . Bu, özellikle çok fazla astarlı veya daha uzun kürklü ırklarla karşılaştırıldığında bakım çabasının çok düşük olduğu anlamına gelir. Ancak Doberman'ın evde daha az tüy dökmesi ve güzel siyah kürkünün uzun süre sağlıklı ve parlak kalması için dikkate alınması gereken birkaç nokta daha vardır.

Doberman sahibi olmaktan bahsettiğimizde paradan da bahsetmeliyiz. Bir Doberman'ın çok fazla yiyeceğe, oyuncağa, sepete, çiğneme ürünlerine ve ara sıra veterinerde önleyici muayeneye veya akut tedaviye ihtiyacı olması nedeniyle, bu kadar büyük bir köpeği beslemenin maliyeti oldukça önemli olabilir. Bunu olabildiğince en aza indirmek ve Doberman'ı sağlıklı tutmak için köpeğe özel dengeli bir beslenme önemlidir. Bu hastalıkları ve obeziteyi önler. Temel kural, yetişkin bir Doberman'ın günde vücut ağırlığının yaklaşık %2-3'ü oranında köpek maması alması gerektiğidir. Miktar, köpeğin ne kadar aktif olduğuna ve rekabetçi sporlar yapıp yapmadığına bağlıdır. Doberman'ın üzerindeki stres ne olursa olsun, yüksek oranda protein içeren dengeli bir beslenme, Doberman'ın sağlığı ve kondisyonu için çok önemlidir.

Yeterli vitamin ve diğer besin maddelerinin sağlanmasını sağlamak için sebze ve meyveler de köpeğin menüsünde bulunmalıdır. Tam tersine Doberman köpek mamasının herhangi bir tahıl, şeker veya kimyasal katkı maddesi içermediğinden kesinlikle emin olmalısınız. Yetişkin bir Doberman her gün yemeğinin bir veya iki porsiyonunu alır. Doberman yavruları ve genç köpeklere, başlangıçta gün boyunca daha küçük porsiyonlarda yiyecek verilmelidir. Başlangıçta gün boyunca yaklaşık beş porsiyon tavsiye edilir, daha sonra genç köpekler için bu miktar üçe düşürülebilir.

Doberman her yaşta her zaman tatlı suya erişebilmelidir. Sağlıklı bir ritim sağlamak için, mümkünse Doberman'ınızı yavruyken yemek yedikten sonra dinlenmeye alıştırmak da iyi bir fikirdir. Yemekten hemen sonra coşkulu bir şekilde zıplamak ve oynamak, köpeklerde hayatı tehdit eden mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Ancak dinlenme süresinden sonra böyle bir köpek, sportif her konuda size eşlik etmeyi çok sevecektir. Koşu, yürüyüş, bisiklete binme ve hatta binicilik için iyi bir arkadaş olabilir.

Doberman Eğitimi

Doberman Eğitimi Köpek uzmanları sıklıkla Dobermanların insan düşüncesine sahip olduğunu söylüyor. Çok akıllıdırlar ve eğitilmeleri kolaydır. Ancak zorluk şu ki, bu köpek yalnızca güçlü, kararlı ama sakin ve dengeli bir karaktere sahip bir kişiye itaat edecektir. Yalnızca böyle bir sahip Doberman'ı otorite olarak tanıyacak ve itaat edecektir.

Dobermanların bir diğer özelliği de iyi ile kötü arasındaki farkı anlamalarıdır. Bu nedenle antrenmanlarda güç, fiziksel ceza ve saldırganlığın kullanılması kabul edilemez. Köpek bunu bir zayıflık işareti olarak görecek ve itaat etmeyi bırakacaktır. Ama aynı zamanda kin besleyebilir ve sonra saldırganlaşabilir. Bu evcil hayvanı sebat, sabır ve tutarlılık kullanarak başarılı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Yalnızca sevgi ve ikna ile bir Doberman'dan herhangi bir şey elde edebilirsiniz.

Temel komutları evcil hayvanınızla kendi başınıza öğrenebilirsiniz. Asıl mesele “bana gelmeyi”, “yerleştirmeyi”, “oturmayı”, “yanına”yı öğretmektir. Bu komutların yanı sıra temizlik becerilerinin de tutarlı ve sağlam bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Ancak genel eğitim kursunun ve hizmet kursunun temellerini profesyonellerin rehberliğinde gözden geçirmek daha iyidir. Doberman eğitimi 3 yıla kadar sürer ve bu sürenin sonunda köpeğin karakteri ve ruhu tamamen oluşur.

Eğitim, Doberman yavrusunun eve geldiği ilk günden itibaren başlamalıdır. En önemli şey evin patronunun kim olduğunu ona bildirmektir. Yavru köpek, kişiyi lider olarak görmelidir, sonra onun emirlerini yerine getirecektir. Evcil hayvanınızla spor yapabilirsiniz. Koşmayı seviyor, çeviklik ve serbest stil konusunda eğitilebiliyor.

Doberman Tuvalet Eğitimi

Doberman Tuvalet Eğitimi Bunu yapmak için, Doberman'ınıza dışarıda işini yapması gereken yeri seçip belirtmeniz yeterlidir. Böylece her gün onu dışarı çıkarıp bu yere götüreceksiniz ki, her zaman ve her zaman aynı yere işesin. Ona liderlik ederken her zaman “Hadi, işeyelim” ifadesini söylemek zorunda kalacaksınız. İyi anlaması için işini kendi yerinde tek başına yapmaya karar verdiğinde onu tebrik etmek ya da ödül vermek önemlidir. Gerçekten etkili olabilmesi için bu öğrenmenin aynı zamanlarda sistemli bir şekilde çıkarılarak sürekli yapılması gerekir. Yani bir çeşit rutin oluşturarak köpeğiniz bu alışkanlığa daha kolay alışacak ve siz onu dışarı çıkarır çıkarmaz kendisini dışarıya işemeye alıştıracaktır. Bu anlamda onun köşesine ulaşmak için de her zaman aynı rotayı kullanabilirsiniz. Böylece Doberman'ınız küçük köşeye ulaşmak için her zamanki yönde yürümeye hızla alışacaktır.

Sağlık – Yaşam Beklentisi Ve Yaygın Hastalıklar

Sağlık – Yaşam Beklentisi Ve Yaygın Hastalıklar Bir Doberman'ın ortalama yaşam beklentisi 10 ila 13 yıl arasındadır. Optimum barınma koşullarına ve iyi beslenmeye bağlıdır.

Ne yazık ki, cins çeşitli, bazen ciddi hastalıklara eğilimlidir. Bunlar şunları içerir:

 • Dilate kardiyomiyopati (DCM, kalp genişlemesi, kalp kası zayıflığı)
 • Pulmoner stenoz (pulmoner arterin daralması)
 • Folikülit gibi cilt hastalıkları
 • Çinko eksikliği
 • Kalça displazisi
 • Dirsek eklemi displazisi
 • Mavi Doberman sendromu (alopesi, cilt hastalığı)
 • Wobbler sendromu (omurga hastalığı)
 • Von Willebrand hastalığı (kan pıhtılaşma bozukluğu)
 • Konjenital vestibüler sendrom (iç kulak hastalığı)
 • Dans Eden Doberman Hastalığı (nörolojik hastalık)
 • Hipotiroidizm

DCM özellikle Doberman Pinschers'ta yaygındır . Kalp hastalıkları genetik nedenlere bağlanıyor. Kalp kasları gevşediğinde kalp daha zayıf atar ve kardiyak aritmilere yatkın hale gelir . Hastalık genellikle önceden farkedilebilen herhangi bir semptom olmadan ortaya çıkar ve kısa sürede ölümle sonuçlanır.

Mavi Doberman sendromu yalnızca gri-mavi kürklü köpeklerde görülür. Bu kürk rengi, Almanya'da işkence yetiştiriciliği olarak yasaklanan özel yetiştirme yoluyla yaratılmaktadır . Semptomlar arasında saç köklerinin atrofisi ve bunun sonucunda şiddetli saç dökülmesi, çatlamış ve kuru cilt, egzama ve iltihaplanma yer alır.

Dans Eden Doberman Hastalığı, yalnızca Dobermanları ve Pinschers'ı etkileyen nadir bir hastalıktır. Nörolojik hastalık başlangıçta arka kısımlarda zayıflamaya ve daha sonra felç semptomlarına yol açar. Köpek, bu hastalığa adını veren, şahlanan bir yürüyüş geliştirir.

Sıklıkla konjenital bir başka hastalık da pulmoner arterin daralması olan pulmoner stenozdur . Kalp, azalan kan akışını telafi etmek için pompalama gücünü artırır. Daha sonra sağ ventrikül genişler ve Doberman düşük performanstan ve kardiyak aritmilerden muzdarip olabilir . Pulmoner stenoz ameliyatla tedavi edilebilir ancak köpeğin beslenmesinin ayarlanması çok daha önemlidir. Bu, metabolizmayı rahatlatır ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

Doberman'da Kalıtsal Bozukluklar

Doberman'da Kalıtsal Bozukluklar Ne yazık ki Dobermanların başına bela olan bazı kalıtsal hastalıklar var. Bir yanda servikal omurganın bir hastalığını tanımlayan Canine Wobbler Sendromu adı verilen hastalık var. Hastalığın adı uygun bir şekilde İngilizce "sallanmak" veya yalpalamak veya sallanmak kelimesinden türetilmiştir. Çünkü servikal omurganın dengesizliği Dobermanlarda sallanma veya yalpalama yürüyüşüne ve koordinasyon eksikliğine yol açar. Omuriliğe baskı uygulayan ve semptomlara neden olan omurgadaki daralma, cerrahi müdahale ile giderilebilir. Hızlı bir iyileşme sağlamak için bir süreliğine dinlenme ve fizyoterapi Doberman'ın planında yer almaktadır.

Dilatif kardiyomiyopati veya kısaca DCM, özellikle Dobermanlarda sıklıkla görülür. Dobermanlarda özel bir DCM formunun artan oranda ortaya çıkması, ona cinsin adıyla anılmasına bile yol açtı. Doberman kardiyomiyopatisi, Doberman pinschers'ta en sık görülen kalıtsal hastalıklardan biridir . Kalp performansının zayıflamasına ve kalp kasının büyümesine yol açan kalp kası hastalığıdır. Bu da giderek artan bir şekilde kalpte performans kaybına ve dolayısıyla vücuda yetersiz kan gelmesine neden olur. Vücut, kan basıncındaki düşüşe karşı koymak için kan damarlarını daraltarak bu durumu telafi etmeye çalışır. Bu, kalbin en iyi şekilde çalışmasını zorlaştırır. Sonuç, Doberman'ın vücudunda genellikle ani kalp ölümüyle sonuçlanan çok sağlıksız bir kısır döngüdür.

Doberman Alan Gereksinimleri

Doberman Alan Gereksinimleri Dobermanlar büyük köpeklerdir ve bu nedenle daha fazla alana ihtiyaç duyarlar. Bu, onları dairede tutmanın mümkün olabileceği, ancak bu cins hayvanlar için daha az uygun olduğu anlamına gelir. Doberman'ı bahçeli bir evde tutmak daha iyidir. Köpek günlük egzersizin yanı sıra bahçeyi egzersiz için de kullanabilir.

Tutarlı bir itaat eğitimi gerekli olduğundan, bakımın kendisi deneyimli hayvan sahipleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Çabuk teslim olursanız Doberman bunu hemen fark edecek ve sınırlarını hızla genişletecektir.

Erkek Köpek Ağırlık Eğrisi: 2 İla 19 Ay Arası Doberman Gelişimi

Erkek Köpek Ağırlık Eğrisi: 2 İla 19 Ay Arası Doberman Gelişimi Doberman erkek köpekleri daha ağır köpek ırklarından biridir. 3 ay sonra zaten 13,5 kg ağırlığa ulaşıyorlar. 3 ay sonra ortalama 26,9 kg ağırlığa ulaşırlar. Bu hızlı büyüme evresinin ardından Doberman erkek köpekleri 13 ay boyunca büyümeye devam eder ve sonunda 40 - 45 kg arası nihai ağırlığa ulaşır.

YAŞ AĞIRLIK
2 ay 7.80 kg
3 ay 14.00 kilo
4 ay 19.50 kg
5 ay 24.20 kg
6 ay 28.20 kg
7 ay 30.20 kg
8 ay 31.90 kg
9 ay 33.50 kg
10 ay 35,00 kilo
11 ay 36.20 kg
12 ay 38.00 kg
13 ay 39,00 kilo
14 ay 40.20 kg
15 ay 41.40 kg
16 ay 43,00 kilo
17 ay 44,00 kilo
18 ay 44.50 kg
19 ay 45,00 kilo

Dişi Köpek Ağırlık Eğrisi: Doberman'ın 2 İla 18 Ay Arası Gelişimi

Dişi Köpek Ağırlık Eğrisi: Doberman'ın 2 İla 18 Ay Arası Gelişimi Doberman cinsinin dişi köpekleri orta ağırlıktaki köpekler kategorisine girer. Genellikle yaklaşık 3 ay içerisinde 11,8 kg ağırlığa ulaşırlar. Bir 3 ay daha sonra bu köpeklerin ortalama ağırlığı yaklaşık 22,0 kg olur. Doberman cinsi köpekler 9 ay boyunca büyümeye devam ederek sonunda 32 - 35 kg arasında değişen son kilolarına ulaşırlar.

YAŞ AĞIRLIK
2 ay 7.00kg
3 ay 12.30kg
4 ay 16.80 kg
5 ay 20.10kg
6 ay 22.80 kg
7 ay 24.20 kg
8 ay 25.80 kg
9 ay 27.20 kg
10 ay 28.40kg
11 ay 29.80kg
12 ay 31,00 kilo
13 ay 31.80 kg
14 ay 32.70 kg
15 ay 33.50 kg
16 ay 34.00 kg
17 ay 34.50 kg
18 ay 35,00 kilo

Beyaz Doberman

Beyaz Doberman Doberman popüler bir bekçi köpeği olarak kabul edilir . Kaslı görünümü ve enerjik mizacının pek çok hevesli takipçisi var. Doberman'a yeni başlayanların çoğu, beyaz (veya krem) Doberman'ın varlığından bile habersizdir ve bu renkteki bir Doberman'ı ilk kez gördüklerinde genellikle şaşırırlar, hatta kafaları karışır. Bu köpeklere sıklıkla “Albino Doberman” da deniyor, her ne kadar klasik anlamda gerçek albino olmasalar da, onları ilk kez gören birisinin, çok açık renklerinden dolayı böyle düşünebileceğini tahmin edebiliriz.

Beyaz Dobermanlar aslında açık krem renginde ve beyaz işaretlidir. Ayrıca pembe burunları, dudakları, göz kenarları ve mavi gözleri var. Bu köpekler geleneksel anlamda albino değiller. Bu köpeklere basitçe "albino" demek biraz yanlış olur.

Doberman Yarışının Tarihi

Doberman Yarışının Tarihi Bu köpek ırkı, 19. yüzyılın sonlarında, farklı ırkların bir füzyonunu kullanan Carl Friedrich Luis Doberman adlı bir Alman tarafından yaratıldı. Bay Doberman bir gece bekçisi ve köpek avcısıydı ve ona eşlik etmesi için nihai bir bekçi köpeğine ihtiyacı vardı. Bu amaçla memleketi Apollo’da kendisi için mükemmel köpeği geliştirmek için çok çalıştı. Boyutları ve güçleri nedeniyle Rottweiler ve dev Danny’yi , hızından dolayı Greyhound’u ve parlak kürkü ve terrier inatçılığından dolayı Manchester Terrier’i kullandığı varsayılmaktadır . Doberman’a katkıda bulunmuş olabilecek diğer ırklar arasında Schnauzer, Alman Pincher, Alman Çoban Köpeği ve Weimarner bulunur.

3 farkli doberman turu yan yana

İlk Doberman, 1893’te Alman Cins Kitabına kaydedildi. Kısa bir süre sonra Bay Doberman’ın kendisi öldü ve Otto Geller ve Philip Groening, cinsin gelişimini üstlendi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Dobermanlar tehlikedeydi çünkü kimse onları büyütmeyi göze alamazdı. Bununla birlikte, köpeklerin bir kısmı Amerikan askeri personeli tarafından eve götürülerek sahiplenildi. Bu nedenle, Amerikan yetiştirme programı doğrudan orijinal soyu temel alıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Deniz Kuvvetleri, düşmana saldırmak için karaya çıktıklarında Doberman’ı kullandı. Bu eylem, Doberman’a sorunlu bir ün kazandırdı ve bu da birçok kişinin ondan bugüne kadar korkmasına neden oldu.

Doberman Köpek Türünün Kökeni

Doberman Köpek Türünün Kökeni On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, vergi toplamakla uğraşan bir kişi vardı ve işi para toplamaktı, adı Louis Dobermann’dı ve Almanya’nın Tornigia bölgesindeki Abolda kasabasında yaşıyordu. Çok fazla haydut vardı ve para toplama konusundaki hassas işi nedeniyle sürekli olarak haydut tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

10 haftalik doberman cimenlerde uzaniyor

Doberman, köpek yetiştirmeye başladı ve onları onun için özel bir bekçi olarak gördü, ancak her zaman vahşi ve korumada mükemmel olan yeni bir cinse ulaşmak için ırkları geliştirmeye çalıştı ve sonunda Doberman cinsi köpekleri üretti, ancak karışımın sırrı, 1894’teki ölümünden sonra Louis Doberman’la beraber gömülmüş oldu, yani henüz gerçek kökenleri bilinmiyor. Doberman Pinscher’ı üreten, Ancak Rottweiler, Black and Ten Terrier ve Alman Çoban köpeğinin bir ürünü olduğuna inanılıyor . Dobermanlar ilk kez 1876’da ortaya çıktı ve şöhretleri bu tarihten itibaren başladı. Louis Dobermann’ın ölümünden sonra, bu cinse Louis Dobermann’ın onuruna Dobermann adı verildi.

tasmali doberman

Louis Dobermann’ın Ölümünden Sonra

Louis Dobermann’ın Ölümünden Sonra Mesele sadece Louis’in ölümüyle bitmedi, ancak on dokuzuncu yüzyıln sonunda Alman yetiştiriciler bu güzel cinsi geliştirmeye devam etti.

 • Daha güçlü, daha şiddetli ve saldırgan bir nesil üretmek için Doberman’ı birleştirip en hızlı, en cesur ve en güçlü hale getirdiler.
 • 1900’de Alman Köpek Kulübesi Kulübü, Doberman Pinscher’in, daha evcil bir köpeğin üretimine büyük katkı sağlayan Otto Güler adlı bir yetiştirici sayesinde bağımsız ve tanınmış bir cins olduğunu kabul etti.
 • 1908’de ilk Doberman Pinscher Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Doberman köpeğinin arka arkaya üç gösteride Best in Show ödülünü kazandığı ve o sırada jüriden hiç kimsenin köpeğin ağzını dişlerini incelemek için açmaya cesaret edemediği belirtildi (Ancak bu doğrulanmamış bir bilgidir).
 • 1921’de Dobermann Pinscher Club of America kuruldu.
 • Birinci Dünya Savaşı sırasında, yiyecek eksikliği ve yetiştiricilerin köpeklerini besleyememeleri nedeniyle Avrupa’daki Doberman Pinschers sayısı büyük ölçüde azaldı ve genellikle yalnızca ordu, polis ve zenginlerin sahip olduğu köpekler haline gelmişti.
 • Daha sonra 1921’den sonra Alman Doberman Pinschers Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi ve ardından II.Dünya Savaşı çıktı ve Doberman Pinscher Almanya’ya karşı orduda kullanıldı.

otlarin uzerinde yavru doberman

ÖNEMLİ: İçerikte kullanılan fotoğraflar kuyruğu veya kulağı cerrahi işlem görmüş fotoğraflar değildir. Kuyruk ve kulağa yaptırılan operasyonlar hem etik değil hemde ülkemizde yasaktır.Birçok alanda kullanılan Beagle köpek türünü keşfetmeye ne dersiniz?

Dobermanlar Ne Renktir

Dobermanlar Ne Renktir Doberman Pinschers'ın rengi çoğunlukla siyah veya koyu kahverengidir ve farklı kırmızı tonlarında parlak ve açıkça tanımlanmış ten rengi işaretlere sahiptir .

Doberman Köpeği Kimler İçin Uygundur

Doberman Köpeği Kimler İçin Uygundur Dobermanlar, halihazırda köpek sahibi olan güçlü ve kendine güvenen kişiler için uygundur . Özellikle büyük hizmet veren, dövüşen veya yerli ırklar . Hayvanın, baskın nitelikler gösterebilecek, ancak yavru köpeğe insanlara karşı saldırganlık aşılamayacak, ölçülü ama kararlı bir lidere ihtiyacı vardır.

Doberman Ne Demek

Doberman Ne Demek Doberman ismi şuan da güçlü çenesi olan ve genellikle siyah renkte olan Alman köpek cinsine verilen isimdir. Doberman ismi yetiştiricisi olan Karl Friedrich Louis Dobermann'nın soyadından gelmektedir. Özel bir anlamı yoktur.

Doberman Yasak Mı

Doberman Yasak Mı Hayır, doberman beslemek yasak değildir.

Doberman Kuyruğu Neden Kesilir

Doberman Kuyruğu Neden Kesilir Ülkemizde yasak olan bir uygulamadır. Doberman köpek türünün diğer köpeklerle kavga ederken üstün geleceğine inanıldığı için kuyrukları kesilmektedir. Sahiplendiğiniz köpekleri kavga ettirmek için alıyorsanız lütfen almayın. Köpeklerin sevgi dolu yuvalara ihtiyacı var.

Doberman Sahibine Saldırır Mı

Doberman Sahibine Saldırır Mı doberman ırkı sahibine her zaman bağlıdır. Bu türün nasıl yetiştirildiğiyle de alakalıdır. İyi bir eğitim verildiği zaman sahibine ve çevresine de saldırmayacaktır. Doberman köpeğinin ihtiyacı olan egzersizleri yaptırdığınızda daha uysal bir hareketler sergileyecektir.

Doberman Kulakları Neden Kesilir

Doberman Kulakları Neden Kesilir Doberman köpek türlerini genellikle kavga ettiren sahipler daha öfkeli, daha sert bir görünüm elde etmek için köpek kavgalarında Doberman türünün üstün geleceği inancından dolayı kulaklarını kestirmektedir. Tabiki köpeğinizi kavga ettirmek için değil ona sevgi dolu bir yuva oluşturmak için çabalamalısınız.

Doberman Evde Beslenir Mi - Doberman Evde Bakılır Mı

Doberman Evde Beslenir Mi - Doberman Evde Bakılır Mı Doberman türüne iyi bir eğitim verdiyseniz ve onu evde yalnız bırakmayacaksanız evet evde beslenebilir. Evde nasıl davranması gerektiğini anlaması için de eğitmeniz gerekir. Eviniz küçükse ve Doberman boyutu ev ortamınıza uygun olmadığında bahçede beslemek için arayışlara başlamalısınız.

Doberman Dövüş Köpeği Midir

Doberman Dövüş Köpeği Midir Prensipte bir dövüş köpeği değildir ancak bazı ülkelerde listede yer aldığı için bazen dövüş köpeği olarak da anılır.

Doberman Ne Kadar Tehlikeli - Doberman Saldırganmıdır

Doberman Ne Kadar Tehlikeli - Doberman Saldırganmıdır Doberman "emir alıcı" olarak görülmez ve kendisi için kararlar vermek ister, bu yüzden onu büyütmek o kadar kolay değildir ve onu çok sevgiyle ve tutarlı bir şekilde yetiştirmeniz ve eğitmeniz gerekir. Doberman, Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki bazı federal eyaletlerde listelenmiş bir köpek olarak kabul edilir ve temel olarak tehlikeli olarak sınıflandırılmaz.

Doberman'ın Fiyatı Ne Kadar

Doberman'ın Fiyatı Ne Kadar Bir Doberman yavrusunun fiyatı yaklaşık 2500 Euro'dur. Mavi veya gri gümüş gibi özel renklerin (resmi renkler olmayan) maliyeti çok daha yüksektir.

Doberman Bir Aile Köpeği Midir

Doberman Bir Aile Köpeği Midir Yetiştirilme şekline ve eğitime bağlı olarak Doberman aynı zamanda iyi bir aile köpeği de olabilir.

Doberman Nedir

Doberman Nedir Doberman Pinscher, koruma ve koruma yetenekleriyle bilinen bir köpek türüdür.

Bir Doberman Ne Kadar Büyür

Bir Doberman Ne Kadar Büyür Bir Doberman genellikle 60 ila 70 cm arasında bir boyuta ulaşır ve 40 ila 50 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Doberman Ne Kadar Yaşar

Doberman Ne Kadar Yaşar Ortalama olarak bir Doberman'ın yaşam beklentisi 10 ila 12 yıldır.

Doberman Tehlikeli Midir

Doberman Tehlikeli Midir Bir Doberman, uygun şekilde eğitilmediği ve sosyalleştirilmediği takdirde tehlikeli olabilir. Her cins köpekte olduğu gibi, onlara olumlu özelliklerini geliştirmek ve olumsuz davranışlardan kaçınmak için uygun eğitim ve bakımı sağlamak önemlidir.

Doberman'ı Nasıl Eğitmelisiniz

Doberman'ı Nasıl Eğitmelisiniz Bir Doberman erkenden ve tutarlı bir şekilde eğitilmelidir. Övgü ve ödüle dayalı olumlu pekiştirme eğitimi etkili bir yöntemdir. Köpeği sosyalleştirmek ve ona net bir liderlik ve yapı sağlamak da önemlidir.

Bir Doberman'ı Ne Zaman Kısırlaştırabilirsiniz

Bir Doberman'ı Ne Zaman Kısırlaştırabilirsiniz Kısırlaştırma elbette birçok köpek sahibi için önemli bir konudur. Bu tür bir müdahale büyüme aşamasında yapılmamalıdır çünkü bu normal büyümeyi bozabilir. Bunun nedeni kısmen orada geliştirilen hormonların Doberman'ın büyümesinde önemli bir rol oynamasıdır.

Bir Doberman'ı Ne Kadar Süre Yalnız Bırakabilirsiniz

Bir Doberman'ı Ne Kadar Süre Yalnız Bırakabilirsiniz Bir Doberman diğer köpeklere göre daha uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Köpekler sürü hayvanlarıdır ve insanlarla temasa ihtiyaç duyarlar. 4 ila maksimum 5 saat iyidir. Ancak bir Doberman'ın da egzersize ihtiyacı vardır.

Doberman Neye Benziyor

Doberman Neye Benziyor Dobermanların kahverengiden maviye ve siyaha kadar uzanan tonlarında kısa, yoğun ve sert kürkleri vardır. Ayrıca ince ve uzun bacaklı bir köpektir.

Bir Doberman Ne Kadar Tüy Döker

Bir Doberman Ne Kadar Tüy Döker Eğer bir köpeğiniz varsa köpek tüyü evinizin sadece bir parçasıdır. Ama temel olarak Doberman çok az tüy döken bir köpektir.

Doberman Havlar Mı - Doberman Çok Havlar Mı

Doberman Havlar Mı - Doberman Çok Havlar Mı doberman türü diğer köpeklere göre daha az havlamaktadır. Havlaması sorun yaratmayacaktır.

Doberman Hangi Irkların Karışımı - Doberman Hangi Köpeklerin Karışımı - Doberman Irkı Nasıl Elde Edildi

Doberman Hangi Irkların Karışımı - Doberman Hangi Köpeklerin Karışımı - Doberman Irkı Nasıl Elde Edildi Doberman ırkının üretiminde Alman Çoban Köpeği, Danua ve Rottweiler, Alman Pinscher, Manchester Terrier, Beauceron ve Greyhound ırklarının rol oynadığı düşünülmektedir.

Doberman Kokar Mı

Doberman Kokar Mı Doberman türü temiz köpek oldukları için kötü koku oluşmamaktadır. Tabii sahiplerinin de gerekli bakımları yapması gerekir.

Doberman Koşu Hızı

Doberman Koşu Hızı doberman türü koşmayı sever ve saatte 48 kilometreye kadar çıkabilirler. Köpeğinizin yaşına, boyutuna, sağlığına dikkat ederek koşu egzersizleri yaptırabilirsiniz fakat kilometre rekoru kırmak için deneyler yapmamalısınız. Önemli olan Doberman'ınızın sağlığıdır.

Doberman Eğitimi Ne Zaman Başlar

Doberman Eğitimi Ne Zaman Başlar Doberman 3 aylıkken eğitimlere başlanabilir. Eğitimlerde dikkat edilmesi gereken şey köpeğinizi fazla zorlamamanızdır. Doberman'ın yaşına ve boyutuna uygun bir şekilde eğitimler verilmelidir.

Doberman Evde Yalnız Kalabilir Mi

Doberman Evde Yalnız Kalabilir Mi Doberman'ın psikolojisinin bozulmaması için yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca Doberman türü yüksek enerjiye sahiptir. Uzun süre yalnız bıraktığınızda enerjisini atmak için kendine oyunlar üretebilir, eşyalarınıza zarar verebilir.

Doberman Cins Mi

Doberman Cins Mi Evet, doberman türü herkes tarafından kabul görmüş, iyi bir eğitim ile aile fertlerine ve çevreye karşı hoşgörülü olan sevecen cins bir köpektir.

Doberman Tüy Döker Mi - Doberman Tüy Dökümü

Doberman Tüy Döker Mi - Doberman Tüy Dökümü İnce ve kısa tüylerine rağmen Doberman da tüy döker. Saç miktarı sınırlıdır. Ancak kısa tüyler giysilere, battaniyelere, halılara ve döşemeli mobilyalara kolaylıkla sıkışabilir. Daha uzun köpek kılları kumaşların üzerinde kalma eğilimindeyken, Doberman kılları aslında döşemeye yapışarak süpürmeyi zorlaştırabilir.

Ancak Doberman'ın daha fazla tüy döktüğü zamanlarda her gün yumuşak bir fırça veya tüylü bir eldivenle tüylerinin üzerinden geçilerek bu durum kolaylıkla önlenebilir. Bu, diğer köpek ırklarına göre çok hızlı bir şekilde yapılır ve hem evde daha az tüy olmasını sağlar, hem de derideki kan dolaşımını uyararak tüylerin sağlıklı, parlak bir görünüme sahip olmasını destekler .

Doberman Çenesi Kaç Ton Basar / Doberman Çene Gücü / Doberman Isırma Gücü

Doberman Çenesi Kaç Ton Basar / Doberman Çene Gücü / Doberman Isırma Gücü Doberman türü 600 psi ısırma gücüne sahiptir. Bu köpeğin boyutuna, kilosuna, yaşına bağlı olarak değişebilir.

Doberman Soğuğa Dayanıklı Mı / Doberman Üşür Mü

Doberman Soğuğa Dayanıklı Mı / Doberman Üşür Mü hayır, doberman ırkı soğuğa dayanıklı değildir. Kısa tüyleri olduğundan soğuk havalarda dışarıda olmamalı veya doberman'a özel giysiler giydirilmelidir. Hava koşullarına uygun giydirmediğinizde köpeğiniz hasta olabilir.

Doberman Hangi Ülkenin Köpeği

Doberman Hangi Ülkenin Köpeği Doberman, Almanya kökenli bir köpek türüdür.

Bir Doberman Genellikle Ne Kadar Büyür

Bir Doberman Genellikle Ne Kadar Büyür Doberman köpek ırkının büyüklüğü cinsiyete ve genetiğe bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak erkek Dobermanların omuz yüksekliği 69 cm civarındayken dişilerin ortalama omuz yüksekliği 64,5 cm civarındadır.

Bir Doberman Yavrusunun Ağırlığı Ne Kadardır

Bir Doberman Yavrusunun Ağırlığı Ne Kadardır Doberman yavrusu 2 aylıkken 6,8 - 13,5 kg civarı ağırlığa ulaşır ve sonraki 2 ayda 11,20 kg daha kazanır. Yaklaşık 18 haftalıkken, köpek yavrusu genç bir köpeğe dönüştüğünde, Doberman yavrusu yaklaşık 16,2 - 23,2 kg ağırlığa ulaşır.

Kaynakça

 1. https://de.wikipedia.org/wiki/Dobermann. de.wikipedia.org. 21 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 2. https://www.akc.org/dog-breeds/doberman-pinscher/. akc.org. 07 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 3. http://www.vetstreet.com/dogs/doberman-pinscher. vetstreet.com. 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 4. https://www.hillspet.com/dog-care/dog-breeds/doberman. hillspet.com. 02 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 5. https://einfachtierisch.de/hunde/hundekauf/dobermann-charakter-und-eigenschaften-des-hundes-70570. einfachtierisch.de. 27 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.
 6. https://dogtime.com/dog-breeds/doberman-pinscher#/slide/1. dogtime.com. 12 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim Tarihi: 27 Ekim 2020.

Son Yazılar