Yavru Kediler Ne Zaman Nasıl Sakinleşir

Yavru kediler oyun oynamayı sever. Yakın zamanda ailenize bir yavru kedi dahil ettiyseniz, enerji seviyesinin düşündüğünüzden daha yüksek olduğunu fark edebilirsiniz.

Örneğin, yeni evini keşfederken mobilyalara ya da nesnelere zıplayabilir. Bazı kedi sahipleri, bu davranışı merak edebilir ve kendisine “ne zaman sakinleşecek bu kedi?” diye sorabilir.

Yavru kedi davranışları ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanların görüşlerini araştırdık.

Yavru Kediler Ne Zaman Nasıl Sakinleşir

Yavru Kediler Büyüdükçe Sakinleşebilir

Enerji denildiğinde, genellikle yavru kediler akla gelir. Yavru kediniz, büyüdükçe farklı enerji seviyeleri gösterebilir.

Kediler, küçük köpekler gibi değildir. Genel olarak, onlara “sakin ol” ifadesi kullanılmaz. Köpeklerin aksine; kediniz diğer insanlara ve kedilere bağlı olmaya köpekler kadar önem vermeyebilir. Farklı bir deyişle, kediler köpeklere göre daha yalnız olma eğilimindedir.

Bir yavru kedi büyürken ve keşfederken ve de öğrenirken fazla enerjiye sahip olabilir. Doğal olarak bu, sizin yavru kedinizde de olacaktır. Ayrıca, yavru ya da yetişkin; kedinizin evde rahat hissetmesi önemlidir. En iyi arkadaşınıza, bu enerjiyi güvenli bir alanda çıkarma şansı verin ve evinizde “kedi dostu” bir alan yaratmayı düşünün.

Yavru Kediler Büyüdükçe Sakinleşebilir

Yavru Kedilerin Davranış Aşamaları: Ne Beklenir?

Yavru kediler hızlı bir şekilde gelişir. Onlara günlük olarak ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz. Kesinlikle meraklılar ve bir şeylerin içine çabucak girebilirler.

Yavru kedilerde sosyal öğrenme, erken dönemde başlar. Ayrıca, bir yavru kedi, yürümeye yeni başlayan bir çocuk gibi oyun oynar, yemek yer ve dinlenir.

  • Sosyal oyunlar, genellikle kediniz 3 aylık olduğunda zirve yapar.
  • 4-9 aylık olduklarında, gençlik yıllarına gelirler. Bu dönemde, doğal benliklerini keşfetmeye ve avlanmaya ihtiyaç duymaya başlayabilirler.
  • Oyuncak getirme, gün içinde daha fala uyuma ve akşamları daha fazla oyun oynamaya başlayabilirler.
  • 9-14 aylık kediler, kendi kendilerine büyüyebilir ve davranışlarını ailelerine göre şekillendirmeye başlayabilirler.
  • Evde, ona yardımcı olacak başka bir kedi varsa, bu süreç daha kısa ve kolay olabilir.
  • Kedinizin gelişimi, aşamalar halinde ilerlerken, her kedinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Bazı yavru kediler, daha hızlı gelişebilir ve bu sorun değildir.

Yavru Kedilerin Davranış Aşamaları: Ne Beklenir?

Yavru Kedi Davranışları

Normal davranış, kedinizin bölgesini işaretlemesine yardımcı olan tırmalamayı içerebilir. Bir kedinin tırmalamasını kötü bir davranış olarak görebilirsiniz, özellikle de en sevdiğiniz kanepeye yapıyorsa.

Kedinizin güvenliğini tehdit eden şeyler strese neden olabilir ve bu da, davranış değişikliklerine yol açabilir. Aslında, kediler sakinleşmezler. Bazı kediler oyun sever, bazıları tembeldir. Güçlendirme; kedinizin normal yırtıcı davranışlarına ve can sıkıntısını önlemeye yardımcı olabilir.

Yavru kedinizi güçlendirme, onun için zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişim sağlayabilir.

Aslında, kedi dostu bir ev, istenmeyen davranışlarını önlemeye yardımcı olabilir. Evinizde; kedi ağacı gibi nesneler bulundurabilir, ev yapımı kedi oyuncakları kullanabilir, bir kutu oyunu ile etkileşimi arttırabilirsiniz.

Bir kedi tırmalama oyuncağı, stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, interaktif oyunlar; kedinizle aranızdaki bağı güçlendirmeye ve yeni evlerine alışmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Ayrıca, gün içinde oyunlar oynamak da strese bir mola vermesine yardımcı olabilir.

Yavru Kedi Davranışları

Yavru Kediler Ne Zaman Sakinleşir?

Bu, kedinize bağlı!

Yavru kediniz, düşündüğünüzden daha erken bir yetişkin olacak. Yavru kediler hızlı büyür. Bu nedenle, birlikte vakit geçirmek, oyun oynamak ve eğlenmek için zaman ayırın. Bazı yavru kediler, diğerlerinden daha enerjik olabilir.

Ancak, endişelerinizi not ederek, veteriner hekiminizle konuşarak ve birlikte hareket ederek, kediniz için sakin ve dengeli bir geleceğe doğru yola çıkabilirsiniz!

Peki, sizin kediniz enerjik ya da sakin mi? Yorumlar kısmında bize bildirin!

Yavru Kediler Ne Zaman Sakinleşir?

Yavru Kediler Ne Zaman Nasıl Sakinleşir

Yorum yapın