Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde tuvalet alışkanlığı genel olarak iç güdüseldir. Yavru bir kediye kumlu bir alan gösterildiği takdirde, kedide bir sorun olmadığı sürece kısa sürede kendiliğinden tuvalet alışkanlığı kazanır.

Aşağıda size yavru kedinize kolaylıkla nasıl tuvalet eğitimi verebileceğinizin püf noktalarını sıraladık.

  • 1) Öncelikle işe iyi ve kullanışlı bir kum kabı seçmekle başlayın. Yavru bir kedi için kabın ne kadar gösterişli olduğunun bir önemi yoktur. İçine rahatça girebileceği ve tuvalet alışkanlığını kazanabileceği sade bir kap ilk başta yeterlidir. Kedi alıştıktan sonra istenildiği gibi bir kaba geçilebilir.
  • 2) Kum seçimi önemlidir. Her kumun kendine göre avantajları ve dezanatajları vardır. Topaklaşan kumlar dışkıyı düzenli bir şekilde toplarsanız uzun süreler gider. Aynı şekilde emici kumlar ve silika olanlar da iyi bir seçimdir. Elbette her şeyden önce yavru kedinin kumu beğenmesi gerekir. İlk anda kilolarca kum almayın. Önce biraz alıp deneyin.
  • 3) Kum kabını öyle açığa, kedinin korkabileceği ve rahatsız olabileceği bir yere koymamalısınız. Kum kabını koyduğunuz yer kedinizin kendini rahat hissedebileceği ona özel bir yer olmalıdır. Yer iyi düşünülmelidir. Kedi oraya bir defa alıştıktan sonra yeri sık sık değiştirilmemelidir.
  • 4) Kum kabı aldınız, kum aldınız ve onun için en iyi yeri belirlediniz. Şimdi sıra kedinize tuvalet eğitimi vermeye geldi. Yavru kediyi alıp direkt olarak kumun üzerine koyun. Siz kuma değmeyin ve sonra oradan uzaklaşın. Bırakın kediniz kuma alışsın. Ardından kedinize su ve mama verin. Yarım saat kadar sonra yine alın ve kumun üzerine koyun. Bu şekilde kediniz mama ve su sonrası buraya geleceğini hatırlayacaktır. Eğer birkaç saat geçtiyse ve hala yapmadıysa, sabırlı olun ve gün boyu onun kumu kullanmasını teşvik edin.
  • 5) Tuvalet alışkanlığı ile ilgili bir başka durum kedi kumunun büyük evlerde küçük bir alanda tutulmasıdır. Hatta ilk zamanlar maması, suyu ve hatta uyuyacak yeri dahi buraya yapılabilir. Böylelikle büyük bir ev içerisindeki kedi kolay kolay yapması gerekenleri unutmamış olur.
  • 6) Kedinizin kuma değil de başka yerlere tuvaletini yaparsa mutlaka koku gidericili temizleyiciler kullanın. Eğer kullanmazsanız kediniz bundan sonra tuvaletini oraya yapmaya devam edebilir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yorum yapın